An architectural research framework for the neuroscience of human experience
İnsan deneyiminin nörobilimi için bir mimari araştırma çerçevesi
  1. Tez No: 856294
  2. Yazar: TÜLAY KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ ÖZKAN, DOÇ. DR. GÖKHAN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mimarlık ve nörobilim arasındaki ilişki, mimarlık camiasını yeni teorik, metodolojik ve pratik yaklaşımları keşfetmeye zorlayan ve sürekli gelişen bir araştırma alanıdır. Nörobilim ve bilişsel bilimlerdeki gelişmeler ve insan beyni üzerine üretilen yeni bilgiler, insan deneyimini ve çevresel bir ortamın deneyimsel kullanımını anlamaya önemli katkıda bulunur. Mimari perspektiften bakıldığında,insan beyni ve cevapları hakkında ne kadar bilgi sahibi olabilirsek, insanın ihtiyaçlarını ve doğasını o kadar iyi anlar ve tasarım üretebiliriz. Mimarlık ve nörobilim arakesitinde çalışan önemli isimlerden Albright (2020), mimarların bu yeni beyin işlevi bilgisi ile neler yapabileceğini sormuştur, bu tez kapsamında bu soru mimarların bu yeni beyin işlevi bilgisi ile nasıl çalışabileceğini sorarak ilerletilmiştir. Buna göre, tezin amacı iki yönlü olacak şekilde belirlenmiştir; 1) mimarlıkta nörobilim yaklaşımını insan deneyiminin nörobilimi bağlamında araştırmak ve 2) insan deneyiminin nörobilimi için bir mimari araştırma çerçevesi geliştirmek olarak belirlenmiştir. Bu amaç göz önünde bulundurularak birden fazla hedef üretilmiştir; 1) teorik söylemlerin, metodolojik yaklaşımların ve pratik uygulamaların detaylandırılmasını da içeren mimarlıkta nörobilim yaklaşımı için kapsayıcı bir kavramsal çerçeve geliştirmek ve 2) mimarlıkta insan deneyiminin nörobilimi üzerine yeni bilgiler üretmek. Tezin amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek için, tez bilimsel yayınlardan hazırlanmıştır. Çeşitli araştırma yöntemleri uygulayan üç bağımsız makale yazılmış ve alanın önde gelen dergilerinde yayınlanmıştır. Tez kapsamında üretilen üç makale bir giriş ve sonuç bölümü ile birlikte sunulmuştur. Araştırma makaleleri, insan deneyiminin nörobilimi için bir mimari araştırma çerçevesi geliştirmeye yönelik içgörüleri yorumlamak için yinelemeli olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, tezin yöntemi insan deneyiminin nörobilimi için bir mimari araştırma çerçevesi üretilmesine ilişkin literatür çalışmasına ve üç makaleden elde edilen bilginin birlikte incelenmesine temellendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The relationship between architecture and neuroscience is an ever-evolving research field forcing the architecture community to explore new theoretical, methodological, and practical approaches. The developments in neuroscience and cognitive sciences and the expanding knowledge of the human brain primarily contribute to understanding human experience and the experiential use of an environmental setting. As an architect, Albright (2020) asked what architects can do with this new knowledge of brain function, and I furthered the question by asking how architects can study with this new knowledge of brain function. Accordingly, the twofold aim of the dissertation is determined as 1) to investigate the neuroscience approach in architecture with an emphasis on the neuroscience of human experience and 2) to develop an architectural research framework for the neuroscience of human experience. With this aim in mind, multiple objectives are produced: 1) developing an overarching conceptual framework for the neuroscience approach in architecture, including elaborating theoretical discourses, methodological approaches, and practical implementations, and 2) building new knowledge on the neuroscience of human experience in architecture. To achieve the aim and objectives of the thesis, an integrated thesis is conducted, consisting of three independent research based on published papers along with introductory and concluding chapters. Each published research paper has its method, while the thesis has a methodological technique to link them into a cohesive conclusion, which is developing an architectural research framework for the neuroscience of human experience. The research papers are examined iteratively to construe insights for developing an architectural research framework for the neuroscience of human experience. Eventually, the thesis method relies upon the literature search to develop an architectural research framework and the knowledge gained from the three research papers.