Hisse senedi fiyat tahmini için makine öğrenimi ve zaman serisi modeli arasındaki karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of stock price prediction between machine learning and time series models
  1. Tez No: 856295
  2. Yazar: ONUR BERK YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİHAT SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, Econometrics, Economics, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Borsada yer alan şirketlerin hisselerinin hisse senedi fiyatlarının gelecekteki artış veya azalış yönünün tahmin edilmesi finansal anlamda tartışılan problemlerden biri olmuştur. Bu çalışmada Borsa İstanbul'da finans, iletişim, taşımacılık, tüketim, enerji, inşaat, elektrik-su- gaz ve perakende sektörlerinde bulunan 8 farklı şirketin 24 Mayıs 2021 ile 24 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki kapanış değerleri kullanılarak fiyat tahmin yönü üzerine tahminleme yapılmıştır. Tahminlemelerde derin öğrenme yöntemlerinden arima, polinom regresyon, destek vektör makinaları ve yapay sinir ağları kullanılmıştır. Elde edilen tahmin sonuçları, temsili bir rastgele tahmin yöntemi olan Yazı-Tura modeli ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Predicting the future direction of an increase or decrease in the stock prices of the shares of the companies listed on the stock exchange has been one of the problems discussed in financial terms. In this study, forecasting on the direction of price prediction was made using the closing values of 8 different companies in the Finance, Communication, Transportation, Consumption, Energy, Construction, Electricity-Water-Gas and Retail sectors in Borsa Istanbul between May 24, 2021 and May 24, 2023. Arima, Polynomial regression, Support Vector Machines and Artificial neural networks were used in the predictions. The forecasting results are evaluated by comparing them with a representative random forecasting method, the coin toss model.