Altyapı futbolcularına uygulanan proprioseptif egzersiz antrenmanın denge, çeviklik ve çabukluk özelliklerine etkisi
The effect of proprioceptive exercise training on balance, agility and quickness parameters of young football players
  1. Tez No: 856308
  2. Yazar: ÖZLEM PARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma: Altyapı futbolcularına uygulanan proprioseptif egzersizlerin, denge, çeviklik ve çabukluk üzerine etkisini araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Muğla ilinde aktif futbol oynayan yaşları 14-16 arasında olan 30 lisanslı futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Tüm katılımcıların (deney ve kontrol grubu) ön test-son test olarak sırayla yaş, boy, kilo, illionis, zig-zag, flamingo denge ve y denge ölçümleri alınmıştır. 8 hafta boyunca deney grubuna haftada üç gün olmak kaydıyla 20-25 dakikalık proprioseptif egzersizler uygulanmıştır. Veriler SPSS 27.0 paket programında analiz edilmiş olup, değişkenlerin aritmetik ortalama, standart sapmaları belirlenerek normallik analizi yapılmıştır. Normal dağılıma sahip olduğu belirlenen değişkenler arasındaki anlamlı farklılıkların belirlenmesinde eşleştirilmiş örneklem t-testi (Paired Sample t Testi) ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre uygulanan proprioseptif egzersizlerin altyapı futbolcularında; denge, çeviklik ve çabukluk özellikleri üzerinde olumlu yönde etkileri olduğu ve altyapı futbolcularına uygulanan proprioseptif egzersizlerin denge, çeviklik ve çabukluk parametrelerinin performansı olumlu anlamda etkileyen ve sakatlık sonrası iyileşme süresinde olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Düzenli olarak uygulanan proprioseptif egzersizlerin sporcuların performanslarının gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of proprioceptive exercises on balance, agility and quickness in youth football players. In the study, 30 football players aged between 14-16 years, who play active football in Muğla province, participated voluntarily. The participants were divided into two groups as experimental and control groups. Age, height, weight, illionis, zig-zag, flamingo balance and Y-balance test measurements of all participants (experimental and control groups) were taken as pre-test and post-test respectively. For 8 weeks, 20-25 minutes of proprioceptive exercises were applied to the experimental group three days a week. The data were analyzed in SPSS 27.0 package programme, arithmetic mean and standard deviations of the variables were determined and normality analysis was performed. Paired Sample t-test and One-way analysis of variance were used to determine the significant differences between the variables determined to have normal distribution. According to the results obtained from the study, it was determined that the proprioceptive exercises applied to the youth football players had positive effects on balance, agility and quickness characteristics and the proprioceptive exercises applied to the youth football players positively affected the performance of balance, agility and quickness parameters and positively affected the recovery time after injury. It is thought that regular proprioceptive exercises will contribute to the development of athletes' performances.