Mobil artırılmış gerçeklik kullanarak robotik öğrenmenin K12 öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisinin ve öğrencilerin uygulamaya ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the effects of learning robotics using mobile augmented reality on K12 students' academic achievement, attitudes, and motivations, and their views on the application
- Tez No: 856313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF CEM TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Görüntüleme teknolojilerindeki gelişmeler, gerçeklik olgusunun zenginleşmesine yönelik birçok teknolojik yeniliğin hayatımıza girmesini sağlamıştır. Artırılmış Gerçeklik, son dönemlerde oldukça fazla duyduğumuz bu yeniliklerden biridir. Bu çalışmanın amacı mobil artırılmış gerçeklik uygulaması ile K12 öğrencilerine robotik kodlamanın öğretilerek, öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına yönelik etkisinin yanında öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Alanyazın da yapılan sistematik tarama sonucunda, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile ilgili birçok çalışmanın olduğu belirlenmiştir. Ancak, robotik öğretimine yönelik bir artırılmış gerçeklik çalışmasının olmadığı tespit edilmiştir. Bu noktada robotik öğretimine yardımcı olacak nitelikte artırılmış gerçeklik teknolojisi tabanlı bir mobil uygulama hazırlanmıştır. Çalışma karma araştırma deseninde tasarlanmıştır. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde 98 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen mobil uygulamanın robotik kodlama dersi alan öğrencilerin akademik başarılarına etkisi deneysel çalışmayla araştırılmıştır. Ayrıca, mobil uygulamanın öğrencilerin tutum ve motivasyonlarına etkisine yönelik nicel veriler toplanarak analiz edilmiştir. Sonrasında geliştirilen uygulamayı kullanan 6 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla görüşmeler yapılarak öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşleri derinlemesine incelenmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen uygulamanın robotik kodlama dersinde kullanılmasının öğrencilerde; öğrenmeleri kolaylaştırması ve desteklemesiyle akademik başarıyı arttırdığı, derse karşı olan tutumlarının ve motivasyonlarının da arttığı bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in imaging technologies have led to the introduction of many technological innovations to enrich the phenomenon of reality. Augmented Reality is one of these innovations that we have heard a lot about recently. The aim of this study is to teach robotic coding to K12 students with a mobile augmented reality application and to examine the effect on students' academic achievement, attitudes and motivation as well as students' opinions about the application. As a result of the systematic review of the literature, it was determined that there are many studies on augmented reality technology. However, as far as we have examined, it has been determined that there is no augmented reality study on robotics teaching. At this point, an augmented reality technology-based mobile application was prepared to help robotics teaching. The study was designed in a mixed research design. The study was conducted with the participation of 98 students in the 2022-2023 academic year. The effect of the developed mobile application on the academic achievement of students taking robotics coding course was investigated with an experimental study. In addition, quantitative data on the effect of the mobile application on students' attitudes and motivation were collected and analyzed. Afterwards, interviews were conducted with 6 students using the developed application with the help of a semi-structured interview form and the students' views on the application were analyzed in depth. It was found that the use of the application developed within the scope of the study in the robotics coding course increased academic achievement in students by facilitating and supporting learning, and increased their attitudes and motivation towards the course.