Teknopark ofis alanlarının yeni nesil ofis anlayışı bağlamında incelenmesi: Kocaeli bilişim vadisi örneği
Examination of technopark office spaces in the context of new generation office understanding: Kocaeli bilişim vadisi case
  1. Tez No: 856314
  2. Yazar: YAŞAR KEMAL SÖZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sanayi devrimi ile gelen değişim ve dönüşüm, ofis mekânlarının yeniden şekillenmesine yol açmıştır. Bu dönüşüm yeni nesil anlayışının ortaya çıkmasında öncü olmuştur. Bu çağdaş ofis anlayışı, geleneksel düzenden uzaklaşarak kendini yaratıcılık ve inovasyon merkezli ofis mekânlarının tasarımlarıyla göstermiştir. Yeni nesil ofis anlayışı, esnek çalışma mekânları, teknoloji adaptasyonu, insan merkezli yaklaşımı ve sürdürülebilir mekân anlayışıyla şekillenmektedir. Yeni nesil ofisler yaratıcılığı ve verimliliği üst düzeyde tutmayı hedeflemektedir. Bu anlayışın merkezinde yenilikçi düşüncelere uyum sağlayan, esnek, refah düzeyi yüksek 'ev gibi' mekânların oluşturulması yatmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de teknoloji ve inovasyon odaklı mekânların da temel ihtiyaçlarını karşılayan yeni nesil ofis anlayışı, dünyada teknolojinin ilerlemesinde öncü olan teknoparklarda da ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, günümüzde dünyada hızla değişmekte olan çalışma düzeni ile yeni nesil ofis anlayışını anlamayı, teknopark kavramını ve iç mekânlarını incelemektir. Araştırmanın odak noktası günden güne değişim gösteren çalışma düzenlerinin ve teknolojik gelişmelerin ofis tasarımındaki etkilerini görmek ve bu doğrultuda teknopark ofis mekânlarının nasıl bir tasarım anlayışına sahip olması gerektiğini ve çalışanların yaratıcılığı üzerindeki potansiyel etkisini anlamaktır. Bu araştırma, bir teknopark ofis mekânlarının yeni nesil ofis anlayışı kapsamında incelenmesi ve gelecek iş dünyasında nasıl bir rol oynayabileceğine dair bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The change and transformation that came with the industrial revolution led to the reshaping of office spaces. This transformation has pioneered the emergence of a new generation understanding. This contemporary office concept has moved away from the traditional order and manifested itself in the design of office spaces centered on creativity and innovation. The new generation office concept is shaped by flexible workspaces, technology adaptation, human-centered approach and sustainable space understanding. New generation offices aim to keep creativity and productivity at the highest level. At the center of this understanding lies the creation of flexible, prosperous 'homelike' spaces that adapt to innovative thinking. The new generation office concept, which meets the basic needs of technology and innovation-oriented spaces in the world and in Turkey, is also emerging in technoparks, which are pioneers in the advancement of technology in the world. The aim of this research is to understand the rapidly changing working order and the new generation office concept in the world today, and to examine the concept of technopark and its interiors. The focus of the research is to see the effects of changing working patterns and technological developments on office design and in this direction, to understand what kind of design approach technopark office spaces should have and their potential impact on employee creativity. This research aims to examine the office spaces of a technopark within the scope of the new generation office concept and to gain a perspective on what role it can play in the future business world.