Kalça artroplastisi ameliyatlarında preoperatif nötrofil / lenfosit oranının postoperatif ağrı, analjezik tüketimi ve postoperatif sonuçlara etkisi
The effect of preoperative neutrophil / lymphocyte ratio on postoperative pain, analgesic consumption and postoperative results in hip arthroplasty surgery
- Tez No: 856322
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Total kalça artroplastisi çok sık yapılan ve postoperatif yüksek ağrı skorları ile seyreden büyük bir cerrahi operasyondur. Kontrol altına alınamayan ağrı nedeniyle endokrin, metabolik, kardiyovasküler, gastrointestinal komplikasyonlarda artış olmaktadır. Çalışmamızın amacı total kalça artroplastisinde preoperatif dönemde rutin olarak bakılan tam kan sayımı sonuçlarından ucuz ve kolay bir şekilde hesaplanabilen ve sistemik inflamasyon belirteci olarak kabul edilen Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO) değerinin postoperatif ağrı, analjezik tüketimi ve postoperatif sonuçlar ile ilişkisini araştırmaktır. Retrospektif tek merkezli çalışmamızda 01/02/2021- 01/02/2022 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ameliyathanesinde ameliyat olarak tedavi gören hastaların kayıtları retrospektif olarak taranarak kalça artroplastisi yapılan , dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan hastalar tespit edilmiştir.Postoperatif takiplerinde elde edilen tüm veriler hasta gözlem dosyalarından ve algoloji takip formlarından bulunarak veri toplama formuna kaydedilerek verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. NLO için eşik değer 4 kabul edilerek hastalar iki gruba ayrılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında sosyodemografik özellikler, ek analjezik ilacın ilk yapılma zamanı ve hastaların ilk mobilizasyon zamanı açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Total hip arthroplasty is a major surgical procedure that is frequently performed and is associated with high postoperative pain scores. Uncontrolled pain can lead to an increase in endocrine, metabolic, cardiovascular, and gastrointestinal complications. The aim of our study is to investigate the relationship between the NLR, which can be calculated easily and inexpensively from routine preoperative complete blood count results and is considered as a systemic inflammation marker, and postoperative pain, analgesic consumption, and postoperative outcomes in total hip arthroplasty. In our retrospective single-center study, medical records of patients who underwent hip arthroplasty in the operating room of Mersin University Faculty of Medicine Hospital between 01/02/2021 and 01/02/2022 were retrospectively reviewed. All data obtained during postoperative follow-ups were collected from patient observation files and algology follow-up forms and recorded in a data collection form for statistical analysis. Using a threshold value of 4 for NLR, patients were divided into two groups, and the results were compared. There were no significant differences between the groups in terms of sociodemographic characteristics, the time of the first administration of additional analgesics, and the time of the patient's initial mobilization (p>0.05).