A novel hybrid scaffold for managing critical size mandibular defects
Kritik boyutlu mandibüler hasarların yönetimi için yeni bir hibrit doku iskele modeli
- Tez No: 856323
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK, PROF. DR. BAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada segmental mandibular defektlerin yönetilmesinde bütünsel bir yaklaşım geliştirmek amaçlanmaktadır. Segmental mandibular defektlerin rekonstrüksiyonu multidisipliner bilgi ve pratik gerektiren girift bir problemdir. Plak dizaynı için hastanın bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanıldı. Sanal cerrahiler ile defekt çıkarıldı ve mandibula rekonstrükte edildi. Mandibulanın sanal rekonstrüksiyonunda kranyometrik ve anatomik yapılardan yararlanılarak mevcut literatürde olmayan yeni referans parametreleri geliştirildi. Hastaya özel rekonstrüksiyon plağı tasarlandı. Çiğneme kuvvetlerine göre plak üzerinde en çok ve en az kuvvet binen alanların belirlenmesi için sonlu elemanlar analizi yürütüldü. Analiz sonuçlarına göre, voronoi ve boş paternlerden faydalanılarak topoloji optimizasyonu ve hafifletme yapıldı. Voronoi paterni mandibuler rekosntrüksiyon plağında topoloji optimizasyonu amacıyla ilk defa kullanıldı. Voronoi paterninin, plak imalatında hem yapısal stabilite sağlaması hem de malzeme kullanımını azaltması açısından faydalı olabileceği görüldü. Boşaltılmış dizaynın ise rekürrent kanserlerin izlenmesi, yeterli statik dayanım ve iyilişme sonrası çıkarılabilme şeklinde klinikte kullanılabilecek potansiyel özelliklere sahip olduğu görüldü. Tedavi sürecini geliştirmek amacıyla, biyobasım ile üretilmek üzere bir kemik doku iskelesi tasarlandı. 0/90 şeklindeki hibrit doku iskelesi (HA ile geliştirilmiş TCP- PCL) tasarlandı ve eklemeli imalat yöntemleri ile basıldı. Baskı doğruluğunu değerlendirmek için basılan doku iskelesi 40x mikroskop altında incelenlendi. Bu çalışmanın yenliklerinden birisi de segmental defekt için orijinal defektin şeklini taklit eden hibrit iskele kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive approach to managing segmental mandibular defects. The patient's computed tomography images were used to design a patient-specific reconstruction plate. The mandible was reconstructed using virtual surgery, and new reference parameters were developed using craniometric and anatomical structures. Topology optimization and light-weighting were performed using the Voronoi and hollow patterns based on the areas with the most and least forces. The Voronoi pattern was used for the first time in topology optimization of a reconstruction plate. Structural analyses were conducted on the final designs. The Voronoi pattern is advantageous for clinical use, providing stability while using less material. The hollow design is effective, offering strength, screening for cancer recurrence, and easy removal after healing. A bioprinted bone scaffold was designed to improve function, healing, and aesthetics. An 0/90 hybrid scaffold (TCP-PCL enhanced with HA) was designed and manufactured using additive manufacturing methods. The printed scaffold was observed under a 40x microscope to assess the printing accuracy. Using a hybrid scaffold that mimics the original defect for a segmental defect is one of the novelties of this study.