Üniversitelerin kent ekonomisine etkileri: Tarsus Üniversitesi örneği
The impacts of universities on urban economics: The case of Tarsus Universty
- Tez No: 856345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üniversitelerin tarihi kökenleri incelendiğinde ilk olarak Orta Çağ'a özgü bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Modern anlamda üniversitelerin bilim, öğretim ve araştırma kurumları olarak anlaşılması ise birkaç yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Üniversitelerin kurumsal olarak toplumsal yapı içerisindeki rolü ve önemi her geçen gün önemini artmaktadır. Bir başka ifadeyle, üniversiteler eğitim ve öğretim alanında yaptığı çalışmalarla, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonuçlarıyla, girişimcilik ekosistemine teknolojik, insan kaynağı açısından sağladıkları katma değerle ekonomik kalkınmanın en önemli aktörüdür. Ekonomik kalkınmanın sonuçları ise bölgesel kalkınma ve kentsel gelişmeyle birlikte değerlendirilebilmektedir. Üniversitelerin bölgesel kalkınma ile kentsel gelişme arasındaki ilişkinin etkileri kentsel mekân üzerinde somutlaşmaktadır. Bu ilişki ekonomik, kültürel, sosyal ve politik pek çok alanı yatay kesmektedir. Üniversiteler çeşitli düzeylerde şehrin sosyal, ekonomik, kültürel gelişimine kurumsal olarak katkı sağlarken üniversite öğrencileri de kentsel gelişmeye yaşam pratikleriyle etki etmektedir. Bu ön kabulden hareketle çalışmada üniversitelerin kentsel ekonomik yapının önemli bir bileşeni olduğu kabul edilmektedir. Üniversitelerin işlevleri, görev ve sorumlulukları pek çok konu açısından incelenebilmektedir. Bu çalışmada üniversitelerin kent ekonomisi üzerindeki etkileri girişimcilik, toplumsal katkı, eğitim ve öğretim, demografik özellikleri bakımından incelenmektedir. Tez, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında üniversiteler ve kentsel ekonomi ilişkisini açıklamak amacıyla ikincil veriler olan plan, program ve mevzuat düzenlemeleri doküman analizi tekniği ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular analiz edildiğinde Tarsus Üniversitesi, Tarsus kentini ekonomik, mekânsal, sosyal ve kültürel bir çok alanda etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
When the historical roots of universities are examined, we first encounter an institutional structure specific to the Middle Ages. The modern understanding of universities as science, teaching, and research institutions has a history of several centuries. Universities' institutional role and importance in the social structure are increasing daily. In other words, universities have three significant aspects. First, they are the most critical economic development actors due to their work in education and training. Second, they incubate research and development activities. Third, they provide value added to the entrepreneurship ecosystem regarding technical, technological, and human resources. The economic development process can be evaluated in the context of regional development and urban development. The effects of the relationship between universities, regional development, and urban development are realized in urban space. This relationship horizontally crosses many economic, cultural, social, and political areas. While universities institutionally contribute to the city's social, economic, and cultural development at various levels, university students also influence urban development with their life practices. Based on this premise, the study accepts that universities are essential to the urban economic structure. Universities' functions, duties, and responsibilities can be examined regarding many issues. In this study, the impacts of universities on urban economics are considered in terms of entrepreneurship, social contribution, education and training, and demographic characteristics.The thesis was specifically structured to function as a compelling case study, chosen as one of the most effective qualitative research methods available. Within the scope of the research, plans, programs and legislation, which are secondary data, were examined with the document analysis technique in order to explain the relationship between universities and urban economics.