Tıbbi sekreterlerde algılanan örgütsel destek ile tükenmişlik ilişkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolü: Bir vakıf üniversitesine bağlı sağlık kuruluşları üzerine araştırma
The mediating role of psychological capital in the relationship between perceived organizational support and burnout in medical secretaries: Research on health institutions affiliated to a foundation university
  1. Tez No: 869787
  2. Yazar: SERAP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BASKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tükenmişliğin hem bireysel hem de örgütsel düzeyde sorunlar yaratması olgunun, farklı meslek gruplarında sıklıkla ele alınmasına neden olmaktadır. Hem yoğun çalışma saatlerinin hem de yapılan işin niteliğinin sağlık alanında çalışan grupları tükenmişlik konusunda daha riskli hale getirmesi, bu alana olan ilgiliyi daha da artırmaktadır. Algılanan örgütsel destek ve psikolojik sermayenin tükenmişliğin azalmasında önemli etkiye sahip olduğu çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bununla birlikte algılanan örgütsel destek ve tükenmişlik; psikolojik sermaye ve tükenmişlik değişkenleri arasındaki ilişkiler sıklıklar ele alınsa da algılanan örgütsel destek, psikolojik sermeye ve tükenmişlik değişkenlerini bir arada ele alan çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı tıbbi sekreterlerde algılanan örgütsel destek ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi tespit ederek bu ilişkide psikolojik sermayenin aracılık rolünün olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda bir vakıf üniversitesine bağlı sağlık kuruluşlarında çalışan 411 tıbbi sekreterden anketler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Verilerin analizi için IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda örgütsel desteğin ve psikolojik sermayenin tükenmişliği negatif yönde ve anlamlı olarak; örgütsel desteğin psikoloji sermayeyi pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte psikolojik sermayenin örgütsel destek ile tükenmişlik arasındaki ilişkide aracılık rolüne sahip olduğu ortaya konulmuştur. Sosyodemografik değişkenlerden eğitim, ekonomik durum ve çalışılan şehre ait alt gruplarda algılanan örgütsel destek puan ortalamaları; hizmet süresi alt gruplarında ise psikolojik sermaye puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Tükenmişlik puan ortalamaları açısından ekonomik durum ve yaşanılan şehir alt grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Araştırmanın ortaya koyduğu bulgular tükenmişliğin ortadan kaldırılmasında veya azaltılmasında önemli bilgiler sunma potansiyeline sahiptir. Bu bilgiler tükenmişliğe ilişkin kurum içi politikaların oluşturulmasına da ışık tutabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The fact that burnout creates problems at both individual and organizational levels causes the phenomenon to be frequently addressed in different professional groups. The fact that both intense working hours and the nature of the work make groups working in the healthcare field more at risk of burnout further increases the interest in this field. It has been proven by various studies that perceived organizational support and psychological capital have a significant impact on reducing burnout. However, perceived organizational support and burnout; Although the relationships between psychological capital and burnout variables are frequently discussed, no study has been found that examines perceived organizational support, psychological capital and burnout variables together. In this regard, the aim of the study is to determine the relationship between perceived organizational support and burnout in medical secretaries and to examine whether psychological capital has a mediating role in this relationship. For this purpose, data were collected through surveys from 411 medical secretaries working in health institutions affiliated with a foundation university. IBM SPSS 22.0 package program was used to analyze the data. As a result of the regression analysis, burnout of organizational support and psychological capital was found to be negatively and significantly; It has been determined that organizational support affects psychological capital positively and significantly. However, it has been revealed that psychological capital has a mediating role in the relationship between organizational support and burnout. Perceived organizational support score averages in subgroups of sociodemographic variables such as education, economic status and city of work; A significant difference was detected between the psychological capital score averages in the service duration subgroups. Significant differences were found between economic status and city of residence subgroups in terms of burnout score averages. The findings of the research have the potential to provide important information in eliminating or reducing burnout. This information may also shed light on the creation of internal policies regarding burnout.