Tıbbi sekreterlerde boyun ve omuz ağrısı
Neck and shoulder pain in medical secretaries
- Tez No: 132276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET TIBBİ SEKRETERLERDE BOYUN VE OMUZ AĞRİSİ Fzt.Şule ŞİMŞEK Bu çalışma, tıbbi sekreterlerde boyun ve omuz ağrısı prevalansını belirlemek, ağrının risk faktörleri ile ilişkisi ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada kullanılan anketler ile, tıbbi sekreterlere ilişkin demografik bilgiler ve ağrının risk faktörleri ile ilişkisine yönelik bilgiler edinilmiştir. Yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü yaşam kalitesi anketinin kısa formu kullanılmıştır. Ayrıca ergonomik değerlendirme kapsamında ergonomik dizaynın uygunluğu ve boyun ve omuz ağrısına neden olan iş postürleri incelenmiştir. Çalışmaya katılan tıbbi sekreterlerde boyun ağrısı prevalansı %65.9 iken, omuz ağrısı prevalansı % 59.5 olarak bulunmuştur. Kişisel risk faktörleri araştırılmış ve yaş, cinsiyet, vücut kütle indeksi, egzersiz alışkanlığı ve sigara kullanımı ile ağrı prevalansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). İşle ilişkili risk faktörlerinin araştırılması sonucunda, hizmet süresi 5 yıldan fazla olan bireylerde ağrı prevalansı daha yüksek bulunmuş fakat istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY NECK AND SHOULDER PAİN İN MEDİCAL SECRETARIES Şule ŞİMŞEK PT. The aim of this study was to investigate the prevalence of neck and shoulder pain among medical secretaries and to evaluate the relation between risk factors and pain and its effect on quality of life. Data on demografics and the relation between pain and risk factors among medical secretaries was collected by questionnaire. World Health Organization Quality Of Life breef was used to evaluate the effect of pain on quality of life. Also in the extent of ergonomic evaluation, ergonomic design convenience and work postures leading pain is studied. Whereas neck pain prevalance among medical secretaries is 65.9 %, shoulder pain prevalence is 59.5 %. Individual risk factors was investigated and no significant relation was found between pain and age, sex, body mass index, exercise habits and smoking (p>0.05). The work related risk factors was examined and people whose year in profession above five years, the pain frequency was high but relation was not significant (p>0.05).