Ambulansın en kısa zamanda hastaneye varmasını destekleyen konum tabanlı çözüm
A location-based solution that support the ambulance reach to hospital as soon as possible
- Tez No: 856346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Emergency Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde trafik ciddi bir sorun haline gelmiştir. Yoğun ve büyük kentlerde araç ile bir noktadan başka bir noktaya gitmek ciddi bir zaman kaybı yaratmaktadır. Acil yardım hizmetlerinin öneminin gün geçtikçe arttığı bu günlerde, hayati öneme sahip olan ambulanslar, trafikte mahsur kalmaktadır ve kurtulmak için fazlasıyla çaba sarf etmektedirler. Henüz tam anlamıyla ambulansa yol vermeyle ilgili oturmuş bir yöntemin olmaması, araç kalabalığı, acemi ve duyarsız sürücüler nedeniyle ambulansın olay yerinden hastaneye ulaşması oldukça güçleşmektedir. Bu çalışma kapsamında, ambulansın en kısa sürede hastaneye varması amaçlanmıştır. Ambulansın en kısa sürede hastaneye varması için destekleyici bir çözüm üretilmiş ve canlandırılıp sonuçlandırılmıştır. Çalışmada yüksek kapasiteli kentsel yolların sol şeridine bilgi paneli adı verilen ekranların belirli aralıklarla yerleştirildiği biliniyor. Ambulanstan düzenli olarak alınan güncel konum bilgisi ile Haversine formülü kullanılarak ambulansın bilgi paneline olan mesafesi hesaplanıp bilgi panellerine ambulans logosunun yansıtılması sağlanmıştır. Bu ambulans logosunu görmekte olan sürücüler ambulansın geçişini hızlandırmak için trafiğin akışını bozmayarak daha güvenli bir şekilde sol şeridi boşaltacaklardır. İki farklı canlandırma yapılmıştır. İkisi arasındaki fark, ambulans logosunun yansıtılması için ölçülmesi gereken mesafe değeri ve gösterim süresidir. İlkinde, ambulans logosunu yansıtması için ölçülmesi gereken mesafe değeri çok düşük olduğu için elde edilen faydanın az olduğu görülmüştür. İkinci canlandırmada, bu ölçüm değeri ve gösterim süresi daha gerçekçi verildiğinde elde edilen fayda artmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, uygun değerler verildiğinde çözümün oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir. Ambulans en kısa sürede hastaneye ulaşacaktır. Bu çalışma, olay yerine varılması, diğer yolların da kapsama alınması, diğer acil yardım araçlarının da sisteme dâhil edilmesi anlamında gelecekteki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, traffic has evolved into a significant issue. In densely populated and large urban areas, commuting from one location to another by vehicle results in a substantial loss of time. In these days, where the significance of emergency services is on the rise, ambulances, crucial for saving lives, often encounter traffic congestion, requiring substantial efforts to navigate through it. The lack of a well-established protocol for giving way to ambulances, coupled with traffic congestion and inexperienced drivers, complicates reaching the hospital from the incident scene. Within the scope of this study, the aim has been to ensure the ambulance reaches the hospital in the shortest possible time. To achieve this, a supportive solution has been devised, simulated, and concluded to facilitate the prompt arrival of the ambulance at the hospital. Throughout the study, it is known that screens, designated as information panels, are positioned at specific intervals along the left lane of high-capacity urban roads. The distance between the ambulance and information panels was calculated using the Haversine formula based on regularly obtained real-time location information from the ambulance. Subsequently, ambulance logos were projected onto the information panels. Drivers who observe these ambulance logos will clear the left lane more safely without disrupting the flow of traffic, thus expediting the passage of the ambulance. Two different simulations have been conducted. The difference between the two lies in the distance value that needs to be measured for projecting the ambulance logo and the duration of display. In the first simulation, it was observed that the benefit obtained was minimal due to the very low distance value that needed to be measured for projecting the ambulance logo. In the second simulation, when a more realistic measurement value and display duration were provided, the achieved benefit increased. The study suggests that the solution would be highly beneficial when appropriate values are provided. The ambulance will reach the hospital in the shortest possible time. This study will shed light on future research in terms of reaching the incident scene, encompassing other routes, and integrating other emergency vehicles into the system.