Boz Musa Dağı (Korkuteli/Antalya) florası üzerine bir araştırma
A research on the flora of Boz Musa Mountain (Korkuteli/Antalya)
  1. Tez No: 856349
  2. Yazar: BUSE SU TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SÜLEYMAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Sistematiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tez çalışması kapsamında Boz Musa Dağı ve yakın çevresinin bitki taksonları belirlenmiştir. Boz Musa Dağı'nın büyük bir kısmı Antalya ili Korkuteli ilçesinin Kuzey Batısında kalan küçük bir kısmı ise Burdur ilinin Kemer ve Tefenni ilçelerinde yer almaktadır. Araştırma alanında Ekim 2021-Ağustos 2023 tarihleri arasında 748 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 56 familyaya ait 213 cins, 332 tür, 62 alttür ve 10 varyete tespit edilmiştir. Toplam takson sayısı ise 404'dir. Teşhis edilen bu 404 taksonun 77 tanesi endemiktir. Tespit edilen 56 familyanın 1 tanesi Pteridophyta (Eğreltiler) divizyosuna, 55 tanesi ise Magnoliophyta (Tohumlu Bitkiler) divizyosuna aittir. Bu 55 familyanın 2 tanesi Pinophytina (Açık tohumlular) alt divizyosuna, 53 tanesi ise Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divizyosuna aittir. 53 familyanın 8 tanesi Liliopsida (Tekçenekliler/Monokotiller) sınıfına, 45 tanesinin ise Magnoliopsida (Çiftçenekliler/Dikotiller) sınıfına aittir. Teşhisi yapılan bitkilerden 1 takson Pteridophyta (Eğreltiler) divizyosuna, 403 takson ise Magnoliophyta (Tohumlu Bitkiler) divizyosuna aittir. Magnoliophyta divizyosuna ait taksonların 4'ü Pinophytina (Açık tohumlular) alt divizyosuna, 399 tanesi ise Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divizyosuna aittir. Magnoliophytina (Kapalı Tohumlular) alt divizyosundan 35'i Liliopsida (Tekçenekliler/Monokotiller) sınıfına, 364'ü ise Magnoliopsida sınıfına aittir. En fazla takson içeren 10 familyalar sırasıyla Asteraceae (64), Fabaceae (46), Lamiaceae (40), Caryophyllaceae (28), Brassicaceae (23), Boraginaceae (18), Poaceae (16), Rubiaceae (13), Plantaginaceae (12) ve Caprifoliaceae (11)'dir. En fazla sayıda takson ihtiva eden 10 cins ise Centaurea (14), Astragalus (11), Silene (9), Galium (7), Medicago (7), Ornithogalum (7), Salvia (7), Euphorbia (6), Ranunculus (6) ve Veronica (5) olarak tespit edilmiştir. Endemik taksonların 33 (% 42,85) tanesi Akdeniz elementi, 11 (% 14,38) tanesi İran-Turan elementi, 1 (% 1,29) tanesi Avrupa Sibirya elementi, 32 (% 41,55) tanesi ise çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen endemik taksonlardır. Endemik taksonların IUCN kategorileri incelendiğinde bunların 1 tanesinin CR (Çok tehlikede), 5 tanesinin EN (Tehlikede), 6 tanesinin VU (Zarar görebilir), 58 tanesinin LC (En az endişe verici), 1 tanesinin NT (Tehlike Altına Girebilir) ve 6 tanesinin NE (Değerlendirilmeyen) olduğu belirlenmiştir (Anonymous 2; Kalyoncu vd. 2017).
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, plant taxa of Boz Musa Mountain and its immediate surroundings were determined. A large part of Boz Musa Mountain is located in the Northwest of Korkuteli district of Antalya province, and a small part is located in Kemer and Tefenni districts of Burdur province. Between October 2021 and August 2023 748 plant samples were collected in the research area. As a result of the evaluation of these samples, 213 genera and 332 species, 62 subspecies and 10 variety belonging to 56 families were identified. The total number of taxa is 404. Among these 404 taxa identified, 77 are considered endemic. Among the 56 identified families, one belongs to the Pteridophyta (Ferns) division, while the remaining 55 belong to the Magnoliophyta (Seed Plants) division. Among these 55 families, 2 belong to the Pinophytina (Gymnospermas) subdivision, and 53 belong to the Magnoliophytina (Angiosperms) subdivision. Among Magnoliophytina 53 families, 8 belong to the Liliopsida (Monocotyleae) class and 45 of them belong to the Magnoliopsida (Dicotyledons/Dicotylea) class. Among the identified plants, 1 taxon belongs to the Pteridophyta (Ferns) division, and 403 taxa belong to the Magnoliophyta (Seeded Plants) division. Within the Magnoliophyta division, 4 taxa belong to the Pinophytina (Gymnosperms) subdivision, while 399 belong to the Magnoliophytina (Angiosperms) subdivision. Among the Magnoliophytina (Angiosperms) subdivision, 35 belong to the Liliopsida (Monocotyleae) class and 364 belong to the Magnoliopsida class. The 10 families containing the most taxa are Asteraceae (64), Fabaceae (46), Lamiaceae (40), Caryophyllaceae (28), Brassicaceae (23), Boraginaceae (18), Poaceae (16), Rubiaceae (13), Plantaginaceae (12) and Caprifoliaceae (11). The 10 genera containing the highest number of taxa are Centaurea (14), Astragalus (11), Silene (9), Galium (7), Medicago (7), Ornithogalum (7), Salvia (7), Euphorbia (6), Ranunculus (6) and Veronica (5). Among the endemic taxa, 33 (42.85%) exhibit Mediterranean elements, 11 (14.38%) feature Iranian-Turanian elements, 1 (1.29%) showcases European-Siberian elements, while 32 (41.55%) are characterized by multi-regional or unknown phytogeographic regions. The IUCN categories of endemic taxa were reviewed, revealing that 1 is classified as CR (Critically Endangered), 5 as EN (Endangered), 6 as VU (Vulnerable), 58 as LC (Least Concern),1 as NT (Near Threatened) and 6 as NE (Not Evaluated (Anonymous 2; Kalyoncu vd. 2017).