Romatoid artrit hastalarında nöropati komplikasyonu ile serum HSP27, liprin alfa 1, NGF, BDNF, nitrik oksit düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between neuropathy complication and serum HSP27, LIPRIN ALPHA 1, NGF, BDNF, nitric oxide levels in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 856375
  2. Yazar: EBRU YENİHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Romatoid artrit (RA) kronik seyirli, otoimmün, başlıca eklem tutulumu ile seyreden toplumda sık görülen bir hastalıktır. Romatoid artritin eklem dışı belirtileri, hastalığın başlangıcında veya seyri sırasında ortaya çıkabilir, artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Periferik nöropatinin edinsel nedenlerinden biri de RA'dır. Bu çalışmada, nöropati gelişen romatoid artrit hastalarında serum HSP27, liprin alfa 1, NGF, BDNF, NO düzeylerinde normal popülasyona ve nöropati gelişmeyen romatoid artrit hastalarına göre farklılık olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, romatoid artrit nöropati komplikasyonu olmayan 30 hasta, romatoid artrit nöropati komplikasyonu olan 30 hasta ve sağlıklı 30 kontrol birey olmak üzere toplam 90 olgu dahil edilmiştir. ELİSA yöntemiyle bireylerin serum HSP27, liprin alfa 1, NGF, BDNF, NO düzeyleri ölçülüp; romatoid artrit hastaları için DAS28 aktivite skoru hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is a chronic, autoimmune disease that is frequently seen in the community with mainly joint involvement. Extra-articular manifestations of RA may occur at the onset or during the course of the disease and are associated with increased morbidity and mortality. One of the acquired causes of peripheral neuropathy is RA. In this study, it was aimed to determine whether there is a difference in serum HSP27, liprin alpha1, NGF, BDNF, NO levels in rheumatoid arthritis patients with neuropathy compared to the normal population and rheumatoid arthritis patients without neuropathy. A total of 90 cases, including 30 patients without rheumatoid arthritis neuropathy complications, 30 patients with rheumatoid arthritis neuropathy complications, and 30 healthy controls, were included in the study. Serum HSP27, liprin alpha 1, NGF, BDNF, NO levels of individuals were measured by ELISA method; DAS28 activity score was calculated for RA patients.