Acil servise kafa travmasıyla başvuran hastalarda kranial yaralanma ile spinal yaralanma sıklığı
Frequency of cranial and spinal injuries in patients admitted to the emergency department with head trauma
  1. Tez No: 856378
  2. Yazar: KADRİ TURUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM GİZLİ TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Travmalar, dünya genelinde hem hastalık yükü hem de ölüm oranları açısından önemli bir halk sağlığı sorununu temsil etmektedir. Kafa ve/veya spinal travmalar, dünya genelinde ve ülkemizde travmatik ölüm ve sakatlıkların en yaygın nedenlerinden biridir. Amaç: Çalışmamızda; acil servise kafa travması ile başvuran hastaların demografik özellikler, travma mekanizması, GKS gibi değişkenler açısından analiz edilmesi ve spinal yaralanma ile ilişkisinin tespit edilmesi ve bu hususların literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yöntem: 2018-2022 yılları arasında Van YYÜTF acil servisine kraniyal yaralanma ile başvurup Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne konsülte edilen 18-100 yaş arası hastaların bilgileri hastanenin Bilgi Sistemi'nden sağlanıp retrospektif olarak incelendi Çalışmaya dahil edilen hastaların hastane bilgi sisteminden; yaş, cinsiyet, başvuru tarihi, adli vaka varlığı, travma oluş mekanizması, kraniyal yaralanma türü, spinal yaralanma, GKS, ek yaralanma, beyin cerrahisi konsültasyon istemleri-konsültasyon sonuçları, acilden sonlanım şekli, hastanın tedavisi (medikal- cerrahi) ve diğer kayıtları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 274 hasta dahil edildi. Hastaların %17.5'inde spinal yaralanma olup en sık lomber yaralanma (%8.75) ve servikal (%6.2) yaralanma olduğu görüldü. Kafa ve spinal travmalar, en sık erkek cinsiyette ve 18-45 yaş grubunda görüldü. Adli vakalar çok yüksekti ve yaş ilerledikçe adli vaka oranı azaldı. Acil servise başvurular, yaz ve sonbahar mevsiminde daha yüksek bulundu. En sık travma mekanizması, AİTK ve yüksekten düşme olduğu görüldü. Yüksek enerjili travmalar (AİTK, yüksekten düşmeler), genç yaşta daha yüksek ve GKS skoru daha ağır bulundu. Kraniyal yaralanmalarda, sırasıyla fraktür, SAK ve kontüzyon en sık görülmektedir. Acil servisten sonlanımın daha çok YBÜ'ye olduğu görüldü. Mortaliteye en sık sebep AİTK'dir. Fasyal ve toraks yaralanma, kafa travmalarına eşlik eden en sık yaralanmalardır. Spinal yaralanması olan hastaların GKS skoru en sık ağır ve sonra hafif olduğu görüldü. Sonuç: Kafa travmasıyla başvuran hastalarda spinal yaralanma olabileceği düşünülmeli ve spinal görüntüleme göz ardı edilmemelidir. Trafik kurallarına uyulması için caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Yüksekten düşmelere karşı dikkatli olunmalıdır. İş güvenliği kurallarına uyulmalıdır. Spor yaparken uygun güvenlik önlemlerini alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Traumas represent a significant public health problem worldwide in terms of both disease burden and mortality rates. Head and/or spinal trauma is one of the most common causes of traumatic death and disability worldwide and in our country. Aim: In our study, we aim to analyze the demographic characteristics, trauma mechanism, and GCS variables in patients presenting to the emergency department with head trauma, and to determine their relationship with spinal injury. And it is aimed to contribute to the literature on these issues. Method: The information of patients between the ages of 18 and 100, who were admitted to the Van YYÜTF emergency department between 2018-2022 with cranial injuries and were consulted to the Department of Brain and Nerve Surgery, was obtained from the hospital's Information System and examined retrospectively. Age, gender, date of application, existence of a forensic case, mechanism of trauma, type of cranial injury, spinal injury, GCS, additional injury, neurosurgery consultation requests consultation results, emergency outcome, patient's treatment (medical-surgical) and other records were reviewed from the hospital information system. Findings: 274 patients were included in the study. Spinal injuries were seen in 17.5% of the patients, and the most common injuries were lumbar (8.75%) and cervical (6.2%) injuries. Head and spinal traumas were most common in males and in the 18-45 age group. The type of forensic cases was very high, and the rate of forensic cases decreased with age. Applications to the emergency department were found to be higher in summer and autumn. The most common trauma mechanism was found to be AITK and falling from a height. High energy traumas (AITK, falls from height) were found to be higher at younger ages and GCS scores were more severe. In cranial injuries, fracture, SAH and contusion are the most common, respectively. It was observed that the outcome from the emergency room was more likely to be in the ICU. The most common cause of mortality is AITK. Fascial and thoracic injuries are the most common injuries accompanying head trauma. It was observed that the GCS score of patients with spinal injuries was most frequently severe and then mild. Result: Spinal injury should be considered in patients presenting with head trauma and spinal imaging should not be ignored. Deterrent penalties should be applied to comply with traffic rules. Be careful against falls from height. Occupational safety rules must be followed. Appropriate safety precautions should be taken while doing sports.