Parameter -based optimal design of an ie4 class induction motor
Ie4 sınıfı bı̇r asenkron motorun parametre tabanlı optı̇mum tasarımı
  1. Tez No: 856385
  2. Yazar: BURÇAK MELİS BULUÇ BİLLUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İndüksiyon motorların çok geniş yelpazesi vardır ve endüstriyel alanda büyük bir kullanıma sahiptir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte standart verimli motorların kullanılması azaltılıp yüksek verimli motorların kullanılması daha büyük önem arz etmiştir. Bu nedenle yüksek verimli motorların kullanılması enerji tüketim açısından daha olumlu gelişmelere vesile olmuştur. Enerji verimliliği açısından tasarruf elde edebilmek için motor teknoloji gelişmiş ve son yapılan çalışmalar ise indüksiyon motorların verimliliği üzerine olmuştur. Bu nedenle, bu çalışmada indüksiyon motorun verimi arttırabilmek amacıyla yeni bir tasarım icra edilmiştir. Maliyet kısıtı göz önüne alınıp, stator ve rotor oluk tasarımı, sargı tasarımı, paket boyu belirleme gibi bir çok parametre üzerine durulmuştur. Bu tez çalışmasında 110 kW gücünde sincap kafesli IE4 verim sınıfına sahip yüksek verimli indüksiyon motoru elde edilmiştir. Tez 6 bölümden oluşmaktadır: Bu tezin I. Bölümü, çalışma prensipleri, uygulama alanları ve aksesuarları da dahil olmak üzere elektrik motorları hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Bölüm II'de elektrik motoru tasarımı için ilgili formüller özetlenmekte, Bölüm III'te verimlilik düzenlemesi detaylandırılmakta, Bölüm IV'te seçilen referans motorun tasarım analizi sonuçları sunulmakta, Bölüm V'te yeni tasarlanan motorun tasarım kriterleri, analizi ve resmi test sonuçları yer almakta ve Bölüm VI'da çalışma sonuçları ve gelecekteki potansiyel tasarımlar tartışılmaktadır
Özet (Çeviri)
Induction motors have a wide range of applications in the industrial field. The use of high efficiency motors has become increasingly important with the development of technology, surpassing the significance of standard efficient motors. This shift has resulted in significant positive developments in terms of energy consumption. In order to achieve energy efficiency savings, motor technology has undergone significant development. Recent studies have focused on improving the efficiency of induction motors. The results show a significant increase in induction motor efficiency. This study implements a new design that emphasizes parameters such as stator and rotor slot design, winding design, and stack length determination, while taking into account cost constraints. This thesis outlines the acquisition of a 110 kW squirrel cage induction motor with high efficiency and IE4 efficiency class, which demonstrates our commitment to sustainability and energy efficiency. The thesis consists of 6 chapters. Chapter I of this thesis provides comprehensive information on electric motors, including their operational principles, areas of application, and accessories. Chapter II outlines the relevant formulas for designing the electric motor, Chapter III details efficiency regulation, Chapter IV presents the design analysis results of the selected reference motor, Chapter V includes the design criteria, analysis, and official test results of the newly designed motor, and Chapter VI discusses the study results and potential future designs.