A portable electrochemical biosensor for highly sensitive automated-quantitative analysis of analytes
Analitlerin yüksek hassasiyette otomatik nicel analizine yönelik portatif elektrokimyasal biyosensör
- Tez No: 856386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOZBURUN, DR. ARİF ENGİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DNA, genetik bilgilerimizi içeren kritik bir moleküldür ve ilaç aday molekülleri için çok önemli bir farmakolojik hedeftir. İlaç aday moleküllerinin DNA molekülü üzerindeki etkilerinin incelenmesi yeni ilaçların geliştirilmesi açısından önemlidir. Elektrokimyasal analiz teknikleri, DNA ve ilaç molekülleri arasındaki etkileşimlerin araştırılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektrokimyasal analizlerde, bir referans elektrodu (Reference Electrode; RE), bir çalışma elektrodu (Working Electrode; WE) ve bir karşı elektrot (Counter Electrode; CE) içeren üçlü elektrot sistemi kullanılmaktadır. Serigrafi baskı teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte referans, çalışma ve karşıt elektrotları içeren Perde Baskılı Elektrotlar (Screen Printed Electrode; SPE) büyük ilgi görmüştür. Bu tez çalışmasında, üç yeni triazolopirimidinon türevi ilaç aday molekülleri sentezlendi. İlaç aday moleküllerinin elektrokimyasal özellikleri elektrokimyasal teknikler kullanılarak ilk kez incelendi. Daha sonra ilaç aday moleküllerinin çift sarmallı DNA (dsDNA) üzerindeki etkileri araştırıldı. Üçlü elektrot sistemi kullanılarak elde edilen veriler, ilaç adaylarının bir biyosensör sisteminde analiz edilebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda SPE tabanlı taşınabilir ve kullanıcı dostu bir elektrokimyasal biyosensör sistemi geliştirilmiştir. Biyosensör sistemi, C# programlama dili kullanılarak geliştirilen basit ve kullanıcı dostu bir arayüz içermektedir. Bu sistem çevre izleme, gıda güvenliği, biyotıp gibi çeşitli alanlarda kullanım potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
DNA is a critical molecule that contains our genetic information and is a crucial pharmacological target for drug candidate molecules. Investigating the effect of drug candidate molecules on the DNA is essential for developing new drugs. Electrochemical analysis techniques are widely used in examining the interactions between DNA and drug molecules. In electrochemical analyses, a three-electrode system consisting of a reference electrode (RE), a working electrode (WE), and a counter electrode (CE) is utilized. With the rapid development of screen printing technology, screen-printed electrodes (SPE) containing RE, WE and CE electrodes have gained considerable attention. In this thesis, three novel new triazolopyrimidinone derivatives were synthesized as drug candidate molecules. The electrochemical behaviours of these drug candidates were explored for the first time using electrochemical techniques. Subsequently, the effects of potential drug candidates on dsDNA (double-stranded DNA) were investigated. The obtained data using the three-electrode system indicates that drug candidates can be analyzed in a biosensor system. In this context, a portable and user-friendly electrochemical biosensor system based on SPE has been developed. The biosensor system includes a simple and user-friendly interface implemented using the C# programming language. This system has the potential to be used in various fields, such as environmental monitoring, food safety, and biomedicine.