The effect of BRSA decisions on exchange rate expectations
BDDK kararlarının kur beklentilerine etkisi
  1. Tez No: 856384
  2. Yazar: ALİ SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI MEHMET ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Mühendislik Bilimleri, Finance, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Döviz opsiyonlarının riskten bağımsız dağılımları (RND), gelecekteki döviz kurlarının fiyat hareketlerini tahmin etmek, finansal türevlerin değerlemesini yapmak ve uygun para politikasını uygulamak için kullanışlıdır. Bu çalışma, ABD ile yaşanan diplomatik kriz sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) USD/TRY kur şoklarına önlemek için uyguladığı swap kısıtlama düzenlemelerini incelemektedir. Bu düzenlemeler, Türk bankalarının vade sonunda yabancı bankalara döviz verip Türk Lirası aldığı offshore swap işlemlerine sınırlama getirmiştir. Parametrik olmayan Malz yaklaşımı kullanılarak tüm vadeler için riske duyarsız dağımlımlar (RND) elde edilmiştir. Elde edilen RND bulguları, alınan kararların ardından tüm vadeler için USD/TL kuruna ilişkin beklentilerde bozulmaya işaret etmektedir. Görsel temsilin yanı sıra 4. Dereceye kadar olan RND momentleri ile kur beklentilerine ilişkin keskin hareketler göz önüne serilmiştir. Ayrıca, BDDK tarafından alınan düzenleyici kararların etki kapasitesi, 4. dereceye kadar RND momentleri ve küresel faktörler arasındaki ilişki kurulan model ile incelenmektedir. Bulgular düzenlemelerin etkisinin geçici olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Risk-neutral distributions (RND) of currency options are useful for predicting the price movements of future exchange rates, valuing financial derivatives, and applying appropriate monetary policy. This study examines the swap restriction regulations applied by the BRSA to prevent USD/TRY exchange rate shocks after the diplomatic crisis with the USA. These regulations restricted offshore swap transactions in which Turkish banks give foreign currency and receive Turkish Lira to foreign banks at maturity. Risk-neutral distributions (RND) are obtained for all maturities using the non-parametric Malz approach. The RND findings obtained indicate a deterioration in the expectations regarding the USD/TRY exchange rate for all maturities following the swap restrictions. In addition to the visual representation, sharp movements in exchange rate expectations are displayed with moments of RNDs up to the 4th degree. Moreover, the impact capacity of regulatory decisions taken by the BRSA, the moments of RNDs up to the 4th degree, and the relationship between global factors is examined with the established model. The findings indicate that the effect of the regulations is temporary.