Polikistik over sendrom tanılı hastalarda yeni bir antioksidan markerı olan 5,5 dıthıobıs (2nıtrobenzoıc acıd) düzeyinin araştırılması
Investigation of 5,5-dithiobis (2-nitrobenzoic acid) levels, a new antioxidant marker, in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 856390
  2. Yazar: NUR KERİME KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Polikistik over sendromu toplumda yaklaşık %10 oranında görülmektedir. Hastalığın fizyopatolojisinde insülin direnci rol oynamaktadır. İnsülin direnci oksidatif strese neden olmaktadır. Çalışmamızda yeni bir belirteç olarak kabul edilen 5,5 dithiobis(2 nitrobenzoıc acid) ile polikistik over sendrom tanılı hastalarda insülin direncine bağlı oluşan oksidatif stresi göstermek amacıyla native thiol, total thiol, disulfide, IMA düzeyleri çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 18-45 yaş arası gönüllü bireyler arasından Ferriman-Gallwey sınıflamasına göre hirsutizm kliniği ile gelen 2003 Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendrom tanısı alan kadın hastaların dahil edilmesi planlandı. Aynı yaş grubu hirsutizm kliniği olmayan sağlıklı bireylerin kontrol grubu olarak kabul edilmesi planlandı. Her iki gruptan alınan kandan 5,5 dithiobis çalışılarak bu iki grup bu parametre açısından karşılaştırılacaktır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 80 gönüllünün 60'ı (%75) PKOS tanısı almış kadın hasta, 20'si (%25) herhangi hastalığı olmayan sağlıklı kadındır. Native thiol ortalaması sağlıklı gönüllülerde 402,2±30,0 µmol/L, hasta gönüllülerde 454,5±69,2 µmol/L olarak saptandı. PKOS tanılılarda kontrol grubuna göre çalışma grupları arasında native thiol ortalaması istatistiksel olarak anlamı olan yüksek bir değer bulundu (p=0,002). Total thiol ortalaması sağlıklı gönüllülerde 443,3±31,2 µmol/L, hasta gönüllülerde 496,8±71,4 µmol/L olarak saptandı. PKOS tanılılarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında total thiol ortalaması istatistiksel olarak anlamı olan yüksek bir değer bulundu (p=0,002). IMA (İskemi Modifiye Albümin) ortalaması sağlıklı gönüllülerde 0,68±0,01 ABSU, hasta gönüllülerde 1,00±0,16 ABSU olarak saptandı. PKOS tanılılarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında serum İMA değerleri istatistiksel olarak anlamı olan yüksek bir değer bulundu (p=0,001). İstatistiksel olarak disulfide, Disulfide/Native thiol, Disulfide/Total thiol, Native /Total thiol, yaş, insülin, testosteron, DHEA-SO4, LH, FSH, östradiol düzeyinde hasta ve sağlıklı gönüllüler arasında anlamlı fark görülmedi. Native Thiol, Total Thiol, IMA düzeyi istatistiksel olarak PKOS tanılılarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamı olan yüksek bir değer bulundu. PKOS tanılılarda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamı olan yüksek bir değer bulunan klinik semptomlar sırasıyla oligomenore (p=0,001), amenore(p=0,013), hirsutizm (p=0,001), akne (p=0,002), obezite (p=0,002). viii Sonuç: Çalışmamız prospektif bir çalışma olmakla beraber mevcut literatüre paralel olarak Ferriman-Gallwey sınıflamasına göre hirsutizm kliniği ile gelen 2003 Rotterdam kriterlerine göre polikistik over sendrom tanısı alan kadın hastalardan oluşturuldu. PKOS tanılılar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında antioksidan düzeyinde anlamlı bir ilişki tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is seen in approximately 10% of the population. Insulin resistance plays a role in the pathophysiology of the disease. Insulin resistance causes oxidative stress. In our study, native thiol, total thiol, disulfide and IMA levels were studied with 5,5 dithiobis(2-nitrobenzoıc acid), which is considered a new marker, in order to show the oxidative stress caused by insulin resistance in patients diagnosed with polycystic ovary syndrome. Materials and Methods: The study aimed to include voluntary individuals aged 18-45 with a diagnosis of polycystic ovary syndrome based on the 2003 Rotterdam criteria and presenting with hirsutism according to the Ferriman-Gallwey classification. A control group was planned to consist of healthy individuals without hirsutism in the same age group. Blood samples were taken from both groups, and 5,5 dithiobis levels were analyzed for comparison between the two groups. Findings: Of the total 80 participants in the study, 60 (75%) were women diagnosed with PCOS, and 20 (25%) were healthy women with no known diseases. The average native thiol was found to be 402.2±30.0 µmol/L in healthy volunteers and 454.5±69.2 µmol/L in patients. In PCOS patients, the average native thiol was statistically significantly higher than in the control group (p=0.002). The average total thiol was 443.3±31.2 µmol/L in healthy volunteers and 496.8±71.4 µmol/L in patients. Similar to native thiol, total thiol was statistically significantly higher in PCOS patients compared to the control group (p=0.002). The average IMA (Ischemia-Modified Albumin) was 0.68±0.01 ABSU in healthy volunteers and 1.00±0.16 ABSU in patient volunteers. Serum IMA values were statistically significantly higher in PCOS patients compared to the control group (p=0.001). Statistically, there were no significant differences between patients and healthy volunteers in terms of disulfide, Disulfide/Native thiol, Disulfide/Total thiol, Native/Total thiol, age, insulin, testosterone, DHEA-SO4, LH, FSH, and estradiol levels. However, Native Thiol, Total Thiol, and IMA levels were statistically significantly higher in PCOS patients compared to the control group. Clinical symptoms significantly higher in PCOS patients compared to the control group included oligomenorrhea (p=0.001), amenorrhea (p=0.013), hirsutism (p=0.001), acne (p=0.002), and obesity (p=0.002). x Conclusion: Our study, conducted prospectively, aligns with the existing literature, forming a group of women diagnosed with polycystic ovary syndrome based on the Ferriman-Gallwey classification and the 2003 Rotterdam criteria for hirsutism. When PCOS patients were compared with the control group, no significant relationship was detected in antioxidant levels.