Obez ve non-obez hipertansif hastalarda 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü ile obezitenin kan basıncı değişkenliği üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the effect of 24-hour ambulatory blood pressure measurement on blood pressure variability in obese and non-obese hypertensive patients
- Tez No: 856391
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda obez ve non obez, evre 1 veya evre 2 hipertansif hasta grubunda 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü yöntemi ile kan basıncı değişkenlik parametrelerini karşılaştırmak, obez hastalarda kan basıncı değişkenliğinin daha yüksek olup olmadığını incelemek ve kullanılan anti-hipertansif tedavinin kan basıncı değişkenliği üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Nefroloji ve Kardiyoloji polikliniklerine başvuran hastalar arasından 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü yapılmış olan daha önce hipertansiyon tanısı olup, anti hipertansif tedavi alan ya da almayan, ya da yeni hipertansiyon tanısı alan 100 adet obez ve 50 adet non-obez hasta seçildi. Hastaların demografik verileri, boy ve kilo ölçümleri, laboratuvar parametreleri, ek hastalıkları, istirahat kan basıncı ölçüm değerleri ,24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü ile hesap edilen kan basıncı değişkenliği parametreleri ve ortalama kan basıncı ölçüm değerleri kaydedildi. Her iki grupta da non dipper paternde kan basıncı olan hasta sayısı belirlendi. İstatistiksel analizde SPSS versiyon 18.0 kullanıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p 0,05). Ortalama sistolik kan basıncı ölçüm değerlerinin hasta grupları içindeki dağılımı istatistiki olarak farklı kaydedildi ( p=0,015). Ortalama diyastolik kan basıncı ölçüm değerlerinin hasta grupları içindeki dağılımı istatistiki olarak farklı kaydedildi (p=0.032). Kan basıncı değişkenliği parametreleri açısından gruplar karşılaştırıldığında en yüksek Evre 2 obez grupta, en düşük non obez grupta kan basıncı değişkenliği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the blood pressure variability parameters using the method of 24-hour ambulatory blood pressure measurement in obese and non obese, stage 1 or stage 2 hypertensive patient groups. Additionally, we investigate whether blood pressure variability is higher in obese patients and examine the effect of anti hypertensive treatment on blood pressure variability. Method: One hundred obese and fifty non-obese patients, previously diagnosed with hypertension and either receiving or not receiving antihypertensive treatment, or newly diagnosed with hypertension, were selected from patients attending the Nephrology and Cardiology outpatient clinics. Demographic data, heigt and weight measurement, laboratory parameters, comorbidities, resting blood pressure measurement values, blood pressure variability parameters calculated by 24-hour ambulatory blood pressure measurement, and mean blood pressure measurement values were recorded. The number of patients with a non-dipper pattern in both groups was determined. SPSS version 18.0 was used for statistical analysis. Results were evaluated at a significance level of p < 0.05 with a 95% confidence interval. Results: In our study, the age distribution and the number of diabetic patientes were similar in all three groups (p=0.623 and p =0.986). There was no statistically significant difference in the distribution of biochemical parameters between non-obese and obese patient groups ( p>0.05 ) .The distribution of average systolic blood pressure measurement values within patient groups was statistically different (p=0.015). The distribution of average diastolic blood pressure measurement values within patient groups was statistically different (p=0.032). When comparing groups in terms of blood pressure variability parameters, the highest blood pressure variablitiy was found in the Stage 2 obese group, and the lowest in the Non-obese group.