Okul öncesi dönemdeki (5-6 yaş) disleksi riski olan çocuklara beden perküsyonu (Ritim) eğitimi aracılığıyla yön/mekân kavramları öğretimi
Diagnosis of dyslexia in the preschool period (Ages 5-6) body percussion (Rhythm) training for childrenteaching direction/place concepts
  1. Tez No: 856428
  2. Yazar: ASLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TRİNGA SHPENDI ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Eğitim sürecinin hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi her geçen gün artış gösteren okullaşma oranlarından anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda okul öncesi dönemde eğitim ele alındığında, özellikle kadınların iş hayatına atılmalarının etkisiyse okul öncesi eğitimine yönelik ilgide artış görülmüştür. Okul öncesi dönemde okullaşmayla beraber öğrenme güçlüğü tanısı olan çocukların varlığından erkenden haberdar olunmaya başlanmış ve öğrenme güçlüğü tanısı günden güne artış göstermiştir. Bu denli yaygın olan bu güçlüğün özel çocukların yetersiz kaldığı alanlarda öğrenmelerini ve hayatlarını kolaylaştırarak, kalıcı kılacak yollar aranmış ve çeşitli yöntemler denendiği görülmüştür. Disleksi riski olan çocukların yaşadığı öğrenme zorluklarının ve yön algılarının normal düzeyde gelişim gösteren çocuklarınkine göre daha zayıf olduğu bilinmektedir. Yaşadıkları bu güçlüklerle beraber müziğin özel gereksinimli çocukların eğitimindeki olumlu etkileri göz önünde bundurulduğunda bu alandaki eğitim yöntem ve tekniklerin çeşitlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı disleksi riski olan 5-6 yaşlarındaki çocuklara BEPRE (beden perküsyonu (ritim) eğitimi) yoluyla yön/mekân kavramları öğretimidir. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi deneysel desenlerden tek denekli denekler arası çoklu başlama deseni kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örneklem yönteminden homojen örneklem yöntemi kullanılarak çalışılmış olup beş çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını, Demografik Bilgi Formu, Değerlendirme Formu, Uygulama Gözlem Formu, Sosyal Geçerlilik Soruları Formu, Veli İzin Formları oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde ilk olarak çocukların demografik bilgilerine ulaşmak adına Demografik Bilgi Formu ve çalışmayı gerçekleştirmek adına Veli İzin Formu ile veriler toplanıp gerekli izinler alınmıştır. Bu formlar araştırmacı tarafından oluşturulan etik kurul onayı alınmış formlardır. Tek denekli denekler arası çoklu başlama deseni, başlama, uygulama ve izleme düzeyleri oturumlarında oluşmaktadır. Oturumlarda veri toplamak amacıyla Uygulama Gözlem ve Değerlendirme Formları kullanılmıştır. Yönteminin güvenirlilik ve geçerliliğini test etmek için kalıcılık testi Sosyal Geçerlilik Soruları Formuyla veriler toplanmış ve kaydedilmiştir. Araştırmada uygulamacı dışında üç gözlemci çocukların sınıf öğretmelerinden oluşmaktadır. Kaydedilen veriler gözlemciler tarafından izlenerek gerekli notlar alınmış ve çalışmanın güvenirliliği sağlanmıştır. Veri analizi, grafikleştirilmiş verilerin görsel analizi yoluyla yapılmıştır. Çizgi ve sütün grafiği haline getirilen verilere bulgular kısmında yer verilerek grafiklerin yorumlanmasıyla aktarılmıştır. Elde edilen başlama, uygulama ve izleme düzeyi oturumları sonunda yapılan değerlendirmeler sonucunda elde edilen verilere bakıldığında gözle görülür farkların olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırmada disleksi riski olan çocukların beden perküsyonunu (ritim) yöntemi kullanılarak yapılan yön/mekân kavramı öğretimi, eğitim sürecinde aktif olmalarıyla beraber istekli katılım sağladıkları görülmüş olup öğrenmelerine ve kalıcılığına olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The education process is becoming an important part of life with each passing day. It can be understood from the schooling rates that show the increase in days. In this regard, school Considering the education in the previous period, the participation of women in business life has led to an increase in interest in education in the pre-school period. Diagnosed with a learning disability in the pre-school period along with schooling The existence of children began to be known early and learning Diagnosis of disability has increased day by day. This difficulty, which is so common, to enable special children to learn and live in areas where they are inadequate Ways were sought to make it easier and permanent, and various methods were tried has been seen. Learning difficulties and direction experienced by children at risk of dyslexia their perceptions are weaker than those of normally developing children. It is known to be. Despite these difficulties they experienced, they realized that music was special. Considering the positive effects on the education of children in need problems, it is necessary to diversify the educational methods and techniques in this field. The aim of this research is to examine 5-6 year old children at risk of dyslexia. direction/place guidance to children through BEPRE (body percussion (rhythm) training) is teaching concepts. Within the scope of the research, quantitative research method was used experimentally. Among the designs, a single-subject, between-subject multiple-start design was used. Homogeneous sampling method from purposeful sampling method in the research and five children constituted the study group of the study. Data collection tools of the research, Demographic Information Form, Evaluation Form, Application Observation Form, Social Validity Questions The form consists of Parental Consent Forms. First in the data collection process Demographic Information Form to obtain demographic information of children and In order to carry out the study, data was collected with the Parental Consent Form and necessary data were collected. Permissions have been taken. These forms are prepared by the researcher with the approval of the ethics committee. are taken forms. Single-subject between-subjects multiple baseline design, starting, It consists of implementation and monitoring levels sessions. Data in sessions Application Observation and Evaluation Forms were used to collect data. Permanence test to test the reliability and validity of the method Data were collected and recorded with the Validity Questions Form. In research Apart from the implementer, three observers consist of the children's classroom teachers. The recorded data were monitored by observers and necessary notes were taken and The reliability of the study was ensured. Data analysis, graphed data was made through visual analysis. Data turned into line and column charts It is stated in the findings section and explained with the interpretation of graphics. In hand conducted at the end of the initiation, implementation and monitoring level sessions. When we look at the data obtained as a result of the evaluations, it is visible that It has been understood that there are differences. In this study, children at risk of dyslexia Direction/space concept using body percussion (rhythm) method education, they are active in the education process and willingly participate It was observed that it had a positive effect on their learning and permanence.