7e öğrenme modeline dayalı sosyal bilgiler eğitiminin öğrencilerin girişimcilik düzeyine etkisi
The impact of 7e learning model based social studies education on students' entrepreneurship level
- Tez No: 856427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal bilgiler dersi, öğrencilere günlük yaşamlarında kullanabilecekleri bilgi beceri ve değerler kazandırmayı amaçlamaktadır. Sosyal bilgiler eğitiminde kullanılan öğrenme modellerinden 7E öğrenme, yapılandırmacı eğitim yaklaşımına dayanması itibarıyla öğrencilere günlük yaşamlarında kullanabilecekleri beceriler kazandırmaya yöneliktir. Sosyal bilgiler dersi ile 7E öğrenme modelinin öğrencilere kazandırmayı amaçladığı ortak becerilerden biri, girişimciliktir. Bu araştırmanın temel amacı, 7E öğrenme modeline dayalı sosyal bilgiler eğitiminin öğrencilerin girişimcilik düzeyine etkisini belirlemektir. Karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen ile gerçekleştirilen araştırmanın katılımcı grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Türkiye'nin Ağrı il sınırları içerisinde yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri ve söz konusu öğrencilerin sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formları ve yapılandırılmamış gözlem kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel verilerinin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler için t testi ve kovaryans analizi, niteliksel verilerinin çözümlenmesinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada 7E öğrenme modeline dayalı sosyal bilgiler eğitiminin öğrencilerin girişimcilik becerisi düzeyini yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca hem öğrencilerin hem de sosyal bilgiler öğretmeninin 7E öğrenme modeline dayalı sosyal bilgiler eğitiminin öğrencilere çok çeşitli nitelikler kazandırdığı yönünde görüşe sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar itibarıyla uygulamaya ve araştırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social studies course purposes to provide students with knowledge, skills and values that they can use in their daily lives. 7E learning, one of the learning models used in social studies education, is based on the constructivist education approach and purposes to provide students with skills that they can use in their daily lives. Entrepreneurship is one of the common skills that the social studies course and the 7E learning model purpose to provide students with. The main purpose of this study is to determine the impact of social studies education based on the 7E learning model on students' entrepreneurship levels. The participant group of the study, which was conducted with an embedded design from mixed research methods, consisted of 5th grade students studying in a public secondary school in Ağrı province of Turkey in the spring semester of the 2022-2023 academic year and the social studies teacher of these students. The data were collected using the Entrepreneurship Scale for Secondary School Students, semi-structured interview forms and unstructured observation. Independent samples t-test and covariance analysis were used to analyze the statistical data, and content analysis was used to analyze the qualitative data. In the study, it was concluded that social studies education based on the 7E learning model increased the level of entrepreneurship skill of students. In the study, it was also determined that both students and social studies teacher had the opinion that social studies education based on the 7E learning model provided students with a wide range of characteristics. Based on the results obtained in the study, recommendations for practice and research were developed.