Özel liselerde çalışan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the effect of teachers perceptions of organizational justice on their level of job satisfaction in private high schools
- Tez No: 856462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezin amacı özel liselerde çalışan öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile iş tatmini arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evreni, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinde bulunan özel lise seviyesinde vazifeli 899 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemiyle özel lise seviyesinde görev alan 410 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma da veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“İş tatmini Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemleri içinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilere SPSS 25 paket programı kullanılarak ulaşılmıştır. Veriler T-testi, One-Way Anova ve Post-Hoc Tukey , Korelasyon ve Regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Araştırmada yapılan analizler sonucunda özel lise öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ve iş tatminleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunduğu tespit edilmiş olup özel liselerde çalışan öğretmenlerin toplamda örgütsel adalet algıları“orta”seviyede, toplamda iş tatmini algılarının ise“yüksek”seviyede olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin görev yaptıkları ilçelere göre örgütsel adalet algıları incelendiğinde Bakırköy ilçesinde çalışan eğitimcilerin örgütsel adalet algıları“yüksek”seviyede Bahçelievler ilçesinde ise“orta”düzeydedir. Öğretmenlerin görev yaptıkları ilçelere göre iş tatmininin seviyesi araştırıldığında Bakırköy ilçesinde çalışan öğretmenlerin iş tatmini seviyeleri“yüksek”Bahçelievler ilçesinde görev yapan öğretmenlerin iş tatmini algıları ise“orta”düzeyde olduğu görülmektedir. Özel liselerde görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet ve iş tatmini algılarında cinsiyet, mesleki kıdem ve haftalık ders saati değişkenlerinde anlamlı bir farklılaşma olduğu belirlenmiş ancak görev yapılan ilçe değişkeninde anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre yöneticilerin kurum içinde öğretmenlere karşı tutum ve davranışlarından etkilenen örgütsel adalet algılarının olumlu olması iş tatmin düzeylerini yükseltebilir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the relationship between organizational justice perceptions and job satisfaction among teachers working in private schools. The population of the study consisted of 899 teachers assigned to private high schools in the Bahçelievler and Bakırköy districts of Istanbul during the 2017-2018 academic year. The sample of the study consisted of 410 teachers working at the private high school level, selected through simple random sampling. The data for the study were obtained using the“Personal Information Form,”“Organizational Justice Scale,”and“Job Satisfaction Scale.”The relational survey model, which is a quantitative research method, was used as the research method. The data were analyzed using the SPSS 25 package program. Data were examined using t-test, One-Way ANOVA and Post-Hoc Tukey, correlation, and regression analyses. The analysis conducted in the study revealed a significant and positive relationship between private school teachers' organizational justice perceptions and job satisfaction. It was determined that the overall organizational justice perceptions of teachers working in private schools were at a“moderate”level, while their overall job satisfaction perceptions were at a“high”level. When examining teachers' organizational justice perceptions based on the districts where they worked, it was found that the organizational justice perceptions of educators working in the Bakırköy district were at a“high”level, while those in the Bahçelievler district were at a“moderate”level. Regarding the level of job satisfaction based on the districts where teachers worked, it was observed that the job satisfaction levels of teachers working in Bakırköy were“high,”while the job satisfaction perceptions of teachers working in Bahçelievler were at a“moderate”level. Significant differences were found in the organizational justice and job satisfaction perceptions of teachers in terms of gender, professional seniority teaching hours. However, no significant differentiation was found in terms of the variables of the district and branch of work. According to the findings of this research, positive organizational justice perceptions influenced by the attitudes and behaviors of administrators towards teachers within the institution can increase job satisfaction levels.