Assessment of human kallikrein 2 and 3 glycoproteins in some patients with prostate carcinoma in Baghdad city
Bağdat'ta prostat karsı̇nomlu bazı hastalarda ı̇nsan kallı̇kreı̇n 2 ve 3 glı̇koproteı̇nlerı̇nı̇n araştırılması
  1. Tez No: 856483
  2. Yazar: ABDULRAHEEM YAHYA MAHDI AL-FADHELI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Prostat kanseri (PK), erkeklerin küçük prostat bezlerini etkileyen bir hastalıktır. Prostatın ana görevi, spermi taşıyan ve besleyen seminal sıvıyı üretmektir. Prostat kanseri, altı erkekten birini bir noktada etkilediği için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ancak erken evrelerinde oldukça iyi tedavi edilebilir. Dijital rektal muayene ve yüksek prostat spesifik antijen (PSA) kan testi (PSA > 4 ng/ml), prostat dokusu tarafından rutin olarak üretilen bir glikoprotein olan prostat kanserini tespit edebilir. Dünya Sağlık Örgütü, prostat kanserini dünya çapında beşinci, erkeklerde ise ikinci en yaygın ölüm nedeni olarak sıralamaktadır. Prostat kanseri genellikle ilk aşamalarında yavaş ve ağrısız bir şekilde gelişir, bu nedenle tedavi edilmesi dikkatli bir izleme gerektirebilir. Hastaların PSA düzeyleri, biyopsi Gleason Skorları ve başvuru sırasındaki klinik aşamaları, onları beş risk kategorisinden birine sınıflandırmak için kullanılır. Kallikrein-3 (KLK3) olarak bilinen PSA, kimotripsine benzer şekilde etki gösteren, salgılanan bir serin proteazdır. Doku kallikreinleri veya doku kallikrein ile ilişkili peptidazlar olarak adlandırılan proteinleri kodlayan 15 genden oluşan bir gruba aittir. Yıllar sürdü ama sonunda erkeklerdeki fizyolojik rolünü keşfettik. Bahsettiğiniz vaka kontrol çalışmasına Mart ve Temmuz 2023 arasında 180 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması elli yaşın üzerindeydi ve iki gruba ayrıldı. İlk grup, Bağdat'taki birçok hastanenin düzenli hastaları olan ve prostat kanseri teşhisi konulan doksan katılımcıyı içeriyordu. İkinci grup, birinci grupla aynı yaş ve cinsiyette doksan sağlıklı katılımcıdan oluşuyordu. ELISA tekniği toplam, serbest, kallikrein-3 ve insan kallikrein-2'yi ölçtü. Lipid profili şunları içeriyordu; Otomatik biyokimya analiz cihazının ölçtüğü TC, TG, HDL, LDL ve VLDL ve kan şekeri. Sonuç olarak, prostat kanseri hastalarının toplam ve serbest insan kallikreins-3 kan düzeylerinin ortalama kan düzeyleri, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. Bu bulgulara dayanarak, söz konusu biyobelirtecin prostat kanserinin tahmin edilmesine, teşhis edilmesine ve ilerlemesinin izlenmesine yardımcı olabileceği muhtemel görünüyor. Prostat kanserli hastaların insan kallikreins-2 konsantrasyonunun kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha yüksek olması, bu proteinin hastalığın tanımlanmasında ve prostatın boyutunun belirlenmesinde rol oynadığı fikrine güven vermektedir. Bu özellikle doku biyopsilerinde hastalığın pozitif kanıtını gösteren kişiler için geçerlidir. Obezite, hastalardaki yüksek lipit profili düzeyleri (TC, TG, LDL ve VLDL) ve kan şekeri düzeyleriyle kanıtlandığı üzere, kanser gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca bu artış, kötü huylu hastalıkların vücudun yağ metabolizmasını etkilediğini gösteriyor. Prostat kanseri olan hastaların, serbest prostata özgü antijen ile Kallikrein-2 arasında olumlu bir bağlantıya sahip olduğu kanıtlanmıştır; bu, bu biyobelirteçlerin, durumun teşhisinde yüksek düzeyde uzmanlığa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PC) is a disease that affects men's small prostate glands. The prostate's main job is to produce seminal fluid, which carries and nourishes sperm. Prostate cancer is a significant public health issue since it affects one in six men at some point. Yet, it is highly curable in its early stages. A digital rectal exam and a high prostate-specific antigen (PSA) blood test (PSA > 4 ng/ml) can detect prostate cancer, a glycoprotein that is routinely produced by prostate tissue. The World Health Organization ranks prostate cancer as the fifth highest cause of death globally and the second most common among males. Prostate cancer generally develops slowly and painlessly in its initial stages, so treating it may require careful monitoring. Patients' PSA levels, biopsy Gleason Scores, and clinical stages upon presentation are used to categorize them into one of five risk categories. PSA, known as kallikrein-3 (KLK3), is a secreted serine protease that acts similarly to chymotrypsin. It belongs to a group of 15 genes that code for proteins called tissue kallikreins or tissue kallikrein-related peptidases. It took many years, but we finally discovered its physiological role in males. The case-control study you described involved 180 participants between March and July 2023. The average of participants' age was over fifty years old and was divided into two groups. The first group included ninety participants diagnosed with prostate cancer and were regular patients at many hospitals in Baghdad. The second group consisted of ninety healthy participants of the same age and gender as the first group. The ELISA technique measured total, free, kallikrein-3, and human kallikrein-2. The lipid profile included; TC, TG, HDL, LDL, and VLDL, and blood glucose, which the automated biochemistry analyzer measured. In conclusion, the prostate cancer patients' mean blood levels of total and free human kallikreins-3 were significantly higher than those in the healthy control group. Based on these findings, it seems likely that the biomarker in question could assist in predicting, diagnosing, and tracking the advancement of prostate cancer. The fact that patients with prostate cancer had a significantly higher concentration of human kallikreins-2 than the control group does lend credence to the notion that this protein is involved in identifying the disease and determining the prostate's size. This is especially true for people whose tissue biopsies have shown positive evidence of the illness. Obesity is a substantial risk factor in cancer development, as evidenced by the elevated lipid profile levels in patients (TC, TG, LDL, and VLDL) and blood glucose levels. In addition, this spike indicates that malignant illnesses affect the body's fat metabolism. It has been proven that patients with prostate cancer have a favorable link between free prostatic specific antigen and Kallikrein-2, which suggests that these biomarkers have a high level of specialization when diagnosing the condition.