Isolation and identification of bacteria causing urinary tract infection and investigation of inhibitory effects of fenugreek seeds and ginger roots against isolated bacteria
İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerin izolasyonu ve tanımlanması ile çemen otu tohumları ve zencefil köklerinin izole bakterilere karşı inhibitör etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 856512
  2. Yazar: NASER SULAIMAN ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUJAID KHALAF ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, idrar yolu enfeksiyonlarından sorumlu başlıca bakteri türlerini belirlemek, bunların antibiyotik direncini değerlendirmek ve belirli bitki özütlerinin bu patojenik bakterilerin büyümesini engellemedeki etkisini araştırmaktır. Al-Alam Genel Hastanesi'nde, Aralık 2021'in başından Temmuz 2022'nin sonuna kadar akut ve kronik idrar yolu enfeksiyonları olan erkek ve kadın hastalardan toplam 200 idrar örneği toplandı. Bakteri izolatlarının kültürü, MacConkey, kan ve mannitol agarlarda gerçekleştirilmiş, ardından gram boyama yapılmış ve sonuç doğrulama için VITEK 2 sistem teknolojisi kullanılmıştır. Toplam örneklerin 138'inde (%69) pozitif büyüme gözlenirken, 62'sinde (%31) kültür ortamında büyüme gözlenmemiştir. Bulgular, enfekte kadınların 95'inin (%66.9) pozitif bakteriyel büyüme sergilediğini, 47'sinin (%33.1) ise bakteriyel büyüme göstermediğini göstermiştir. Enfekte erkeklerde ise 43 örnek (%74.1) pozitif kültüre sahipken, 15 örneğin (%25.9) bakteriyel büyüme göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca, bakteri izolatlarının antibiyotik duyarlılığına ilişkin kapsamlı bir değerlendirmede, incelenen antibiyotiklere verdikleri farklı tepkilerde dikkate değer değişkenlikler göstermiştir. Ek olarak, zencefil kökü ve rezene fasulyesinden elde edilen çeşitli konsantrasyonlarda alkolik ve sulu ekstraktların inhibe edici özelliklerinin incelenmesi yapılmıştır. Bu incelemenin sonuçları, her iki bitkinin alkollü ekstraktlarının, sulu ekstraktlara kıyasla çeşitli izole edilen bakteri türleri üzerinde daha yüksek ve etkili bir etki gösterdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the primary bacterial species responsible for urinary tract infections, assess their antibiotic resistance, and investigate the impact of specific plant extracts on inhibiting the growth of these pathogenic bacteria. At Al-Alam General Hospital, a total of 200 urine samples were gathered from both male and female patients with acute and chronic urinary tract infections during the period spanning from the start of December 2021 to the conclusion of July 2022. Culturing bacterial isolates was performed on MacConkey, blood, and mannitol agars, followed by gram staining and the utilization of VITEK 2 system technology for result confirmation. Out of the total samples, 138 (69%) demonstrated positive growth, while 62 (31%) showed no growth on the culture media. The findings indicated that among infected women, 95 (66.9%) exhibited positive bacterial growth, whereas 47 (33.1%) did not display bacterial growth. In infected males, 43 samples (74.1%) had positive cultures, while 15 samples (25.9%) did not yield bacterial growth. Furthermore, a comprehensive assessment of the bacterial isolates' antibiotic sensitivity revealed notable variability in their response to the antibiotics under study. Additionally, an investigation into the inhibitory properties of alcoholic and aqueous extracts derived from both ginger root and fenugreek bean was conducted at various concentrations. The results from this examination indicated that the alcoholic extracts of both plants exhibited a higher and more potent effectiveness against the various isolated bacterial species compared to the aqueous extracts.