Mühliye ve kişnişin krakerin biyoaktif bileşikleri ve biyoerişilebilirliklerinin arttırılması amacıyla kullanım potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the potential use of molokhia and coriander for increasing the bioactive compounds and bioaccessibility of cracker
  1. Tez No: 856511
  2. Yazar: YARA DUVAIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİGE İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma kapsamında, mühliye (Corchorus olitorius L.) ve kişnişin (Coriandrum sativum L.) biyoaktif bileşimi ve biyoerişilebilirlik düzeyi incelenmiştir. Çalışmanın diğer bir kısmında ise mühliye, kişniş ve mühliye+kişnişin (50:50 v/v) farklı oranlarda (%2,5, %5, %7,5) kraker formülasyonunda kullanılma potansiyeli araştırılmıştır. Üretilen krakerlerin biyoaktif özelliğini belirlemek üzere, toplam polifenol (TP), toplam flavonoid (TF) ve antioksidan kapasitelerinin (AK) yanı sıra biyoerişilebilirlik miktarları simüle edilmiş (in-vitro) gastrointestinal sindirim ortamında değerlendirilmiştir. Ayrıca, krakerlerin fiziksel özellikleri (en-boy-ağırlık-kalınlık-renk-tekstür) ve duyusal nitelikleri de ortaya konmuştur. Elde edilen verilere göre, mühliye, kişniş ve mühliye+kişniş ile zenginleştirilmiş krakerlerin TP, TF ve AK içeriğinin, bitkiler kullanılmadan üretilen kontrol krakere kıyasla arttığı görülmüştür. Mühliyenin biyoaktif içeriğinin kişnişe göre çok daha yüksek düzeyde olmasına rağmen, kişnişte bulunan polifenollerin ve antioksidanların daha yüksek biyoerişilebilirliğe sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the bioactive composition and bioaccessibility level of molokhia (Corchorus olitorius L.) and coriander (Coriandrum sativum L.) were examined. In the second part of the study, the potential use of molokhia, coriander and molokhia+coriander (50:50 v/v) in different amounts (2,5%, 5%, 7,5%) in cracker formulation was investigated. To determine the bioactive properties of the produced crackers, total polyphenol (TP), total flavonoid (TF) and antioxidant capacities (AC), as well as bioaccessibility amounts were evaluated in a simulated (in-vitro) gastrointestinal digestion. In addition, the physical properties (length-weight-thickness-color-texture) and sensory properties of crackers were also revealed. According to the findings, although molokhia has a much higher bioactive content than coriander, it has been determined that the polyphenols and flavonoids in coriander have higher levels of bioaccessibility at the end of gastrointestinal digestion, as the antioxidants show higher stability against intestinal digestive conditions. It was observed that the TP, TF and AC contents of crackers enriched with molokhia, coriander and molokhia+coriander increased compared to the control crackers produced without the use of these herbs.