PKK terör örgütünün ideolojik ve yapısal dönüşümü
The ideological and structural transformation of the PKK terrorist organization
  1. Tez No: 598974
  2. Yazar: HALİL ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
21. yüzyılda terör ve terörizm, sosyal ve siyasal anlamda çok konuşulan, tartışılan ve sosyal bilimciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıp çözüm yolları aranan konulardan biri haline gelmiştir. Bütün yönleriyle terör ve terörizm, özellikle Soğuk Savaş sonrası küreselleşmenin yükselişiyle beraber, bütün dünyayı etkisi altına alabilecek çapta bir güvenlik tehdidine dönüşmüştür. Türkiye, 1960'lı yıllardaki devrimci romantizmin etkisiyle ortaya çıkan radikal sol örgütler ve etnik milliyetçiliğe dayalı Marksist-Leninist terör örgütü olan PKK/KCK terör örgütüyle uzun yıllardan beri mücadele vermektedir. Bu örgütlerin yanı sıra son yıllarda komşu ülkelerdeki siyasal istikrarsızlıklardan ve otorite boşluğundan kaynaklı olarak dini motifli terör örgütleri de saldırılarında Türkiye'yi hedef almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, maruz kaldığı terör örgütleriyle mücadele yöntemi bağlamında yıllarca güvenlik anlamında çok başarılı operasyonlar gerçekleştirmiş ve terörle mücadele alanında başarısını dünyaya kabul ettirmiştir. Ancak bugün terörizmle mücadele konusunda salt güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu, bunun yanında, terörizmin ideolojisini başarısızlığa uğratmak ve toplumsal zeminini ortadan kaldırmak amacıyla çok boyutlu mücadele yöntemlerinin de geliştirilmesi gerektiği hususu açıkça ortadadır. Bu yeni yaklaşıma uygun olarak, PKK terör örgütünün kuruluşundan günümüze yapısal ve ideolojik dönüşümünü ortaya koymayı hedefleyen bu tez çalışmasının, konu ile ilgili araştırma yapanlara ve karar alıcılara destek sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st Century, terror and terrorism have become one of the most discoursed, debated and intensely researched by social scientists. Terror and terrorism in all its aspects, especially with the rise of globalization after the Cold War, have transformed into a global security threat that could infect the whole world. Turkey has been struggling with the radical left organizations that emerged under the influence of revolutionary romance in the 1960s, and the PKK / KCK terrorist organization that has Marxist-Leninist ideology based on ethnic nationalism for many years. In addition to these organizations, in recent years, religious motivated terrorist organizations have also targeted Turkey in their attacks due to political instabilities in neighboring countries and lack of authority. The Republic of Turkey has achieved very successful operations in the scope of security for many years in terms of combating terrorist organizations it has been subjected to and has accepted the success in the field of counter-terrorism. Today, however, it is clear that only the security measures against the terrorism is inadequate, and that multidimensional combat methods should also be developed in order to defeat the terrorist ideology and to eliminate the social grounds. In accordance with this new approach, it is thought that this thesis study aiming to reveal the daily structural and ideological transformation of the PKK terror organization will provide support to researchers and decision makers related to the subject.