Design and optimization of suction propeller for bladeless fan
Pervanesiz fan için emiş pervanesi tasarımı ve optimizasyonu
- Tez No: 856554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kanatsız fanlar her geçen gün daha çok yaygınlaşmakta ve günlük yaşantımızda yer etmiş ürünlerde kullanımı artan yenilikçi bir teknolojidir. Özellikle geleneksel fanlara göre pervanesiz yapısı ile daha güvenli ve modern bir tasarım sunmaktadır. Kanatsız fanlar genelde soğutma ve havalandırma gibi alanlarda kullanılsa da İnsansız Hava Araçlarında (İHA) kullanılan pervaneli tasarımların yerine bu yenilikçi teknoloji kullanılabilir. Böylece açık pervaneli tasarımın sebep olabileceği zararlar ortadan kaldırılabilir. Bu çalışmanın nihai amacı, pervanesiz itici üniteler kullanan İHA için gerekli itiş kuvvetini sağlayacak bir eksenel fan tasarlamaktır. Bu çalışmada genel eksenel fan tasarım yöntemleri incelenmiş, ampirik veriler ve dizayn önerileri göz önünde bulundurularak bir tasarım uygulaması gerçekleştirilmiştir. Eksenel fanın 3 boyutlu modellemesi yapılmış, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri kullanılarak tasarım çıktıları incelenmiş, gerekli itki kuvvetini üretecek bir tasarım amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bladeless fans are an innovative technology that is becoming more widespread day by day and its use in products that have taken place in our daily lives is increasing. Especially compared to traditional fans, it offers a safer and modern design with its propellerless structure. Although bladeless fans are generally used in areas such as cooling and ventilation, this innovative technology can be used instead of propeller designs used in Unmanned Aerial Vehicles (UAVs). Thus, the damages caused by the open propeller design can be eliminated. The ultimate goal of this study is to design an axial fan to provide the required thrust for UAVs using bladeless propulsion units. In this study, general axial fan design methods are examined and a design application is realized by considering empirical data and design recommendations. The 3D modeling of the axial fan is made, the design outputs are examined using Computational Fluid Dynamics (CFD) methods, and a design that will produce the required thrust is aimed.