Kanser tedavisinde kullanılan ve protein kinaz inhibitör grubundan olan ribosiklibin elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the electrochemical properties of ribocycline, a protein kinase inhibitor used in cancer treatment
  1. Tez No: 856568
  2. Yazar: YAŞAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, ribosiklib adlı kanser karşıtı bileşiğinin kolay, çabuk, hassas bir voltametrik yöntemle elektrokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Çalışma elektrotu olan bor katkılı elmas elektrot 0.5 M H2SO4 ortamında anodik yönde aktive edilerek kullanılmıştır. Bu çalışma elektrotu üzerinde ribosiklib 0.5 M H2SO4 ortamında dönüşümlü voltammetri tekniği ile yükseltgenme yönünde yaklaşık +0.859 V'ta tersinmez ve +0.105 V/+0.393 V civarlarında tersinir dalgalar vermiştir. Kare dalga voltametri tekniği kullanılarak 0.5 M H2SO4 ortamında 1.58-11.06 μM derişim aralığında +0.85 V'ta analitik sinyal ile derişim arasında iyi bir ilişki elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında geliştirilen elektroanalitik yöntemin farmasötik ilaç ve idrar numunelerinde uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrochemical properties of the anti-cancer compound Ribociclib were investigated by a simple, fast and sensitive voltammetric method. The working electrode, boron doped diamond electrode, was activated in anodic direction in 0.5 M H2SO4 medium. On this working electrode, Ribocyciclib gave irreversible waves at about +0.859 V in the oxidation direction and reversible waves around +0.105 V/+0.393 V in the oxidation direction by alternating voltammetry technique in 0.5 M H2SO4 medium. A good correlation between the analytical signal and concentration was obtained at +0.85 V in the concentration range of 1.58-11.06 μM in 0.5 M H2SO4 medium using the square wave voltammetry technique. The applicability of the electroanalytical method developed in this thesis was demonstrated in pharmaceutical drug and urine samples.