Time series prediction models in bilateral negotiations
İkili müzakerelerde zaman serisi tahmin modelleri
  1. Tez No: 856596
  2. Yazar: GEVHER YESEVİ KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, etmen tabanlı müzakerelerin dinamiklerini araştırırken rakip etmenlerin davra- nışlarını anlama ve stratejik kararlar almak için teklif örüntülerini tahmin etmeye odaklanır. Rakibin gelecekteki tekliflerinin faydasını tahmin etmek, etmenin sonraki hamleleri için değerli içgörüler sunmaktadır. Araştırma, etmen davranışlarını anlama yetkinliğini ölçmek için çeşitli öğrenme algoritmalarını kullanarak rakibin gelecekteki tekliflerini tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Tahminleme becerilerine odaklanan çalışma iki bölümden oluşmaktadır: ilki etmenin kendi deneyimleri baz alınarak tasarlanmış tekli müzakerelerde bu modellerin etkisini incelemekteyken diğeri turnuva boyunca tüm etmenler için tahmin modellerinin performansını incelemektedir. Tahmin modellerini değerlendirmek için üç farklı hedefe yönelik bir öğrenme süreci oluşturulmuştur: (i) teklif geçmişinden yararlanarak rakibin bir sonraki teklifinin etmene faydasını tahmin etmek, (ii) rakiple ilgili değişkenleri dikkate alarak etmenin faydasını tahmin etmek, ve (iii) rakiple ilgili değişkenleri kullanarak rakibin faydasını tahmin etmek. Deneylerde gözlemlenen en iyi öğrenme modeli, gelecekteki fayda değerlerini tahmin etmenin etmenlerin müzakere başarısı üzerindeki etkilerini gözlemlemek için etmen tasarımına dahil edilmiştir. Çalışmalar çeşitli müzakere senaryolarında kullanılan bu modellerin değerlendirme sonuçlarını sunarak önerilen metodların umut verici olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, müzakere stratejisine tahminleri dahil eden `Negoformer' isimli yeni bir teklif stratejisi sunulmaktadır ve bu stratejinin başarısı otonom müzakere senaryolarında test edilmiştir. Deney sonuçları, Negoformer stratejisinin karşılaştırılan diğer etmenlere göre bireysel fayda ve toplumsal fayda gibi müzakere metriklerinde daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the dynamics of agent-based negotiations, with a focus on understanding opponent's behavior and predicting their offering patterns to make strategic decisions. Guessing the utility of the opponent's upcoming offers valuable insights for the agent's subsequent moves. The research aims to predict the opponent's future offers by employing diverse learning algorithms in various situations to measure their effectiveness in comprehending negotiation behavior. The prediction study comprises two parts; one investigating the impact of these models in one-to-one negotiations, specifically tailored for the agent's own experiences, while the other examines the performance of predictive models in a tournament setting for all agents. A learning process with three distinct targets have been established to assess the prediction models: (i) estimating the agent's utility of the opponent's next offer by considering only its offer history, (ii) estimating the agent's utility considering opponent-related variables, and (iii) estimating the opponent's utility using opponent-related variables. According to the experimented results, the best learning approach is incorporated into an agent design to observe the impacts of having predictions of future utility values on the agent's negotiation success. The thesis evaluates these models in diverse negotiation scenarios and highlights promising outcomes for the proposed methods. It also introduces a novel negotiation strategy called `Negoformer', which incorporates predictions into the offering strategy and investigates their impact on the outcome of negotiations. The experiments showcased the success of Negoformer compared to other agents in various negotiation success metrics, such as individual utility value and social welfare score.