Kinetik mimarlık sınıflandırmalarına bütüncül bir bakış ve tasarımın deşifresi
A holistic look at kinetic architecture classifications and description of design
  1. Tez No: 856613
  2. Yazar: LÜTFULLAH EMRE TAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERBÜLENT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez kapsamında, gelişen teknoloji ile sürekli değişen çevre ve toplum yapısına uyum sağlayabilen“Kinetik Mimarlık”kavramı üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada, kinetik mimarlığın tarihsel süreç içerisinde nasıl ortaya çıktığı, zaman içerisindeki dönüşümü, insan-teknoloji-mekân kavramları arasındaki ilişkide kinetik mimarlığın yerinin önemi üzerinde odaklanılmıştır. Çalışma 3 bölümde ele alınmaktadır. Birinci bölüm tez çalışmasının yöntemi, kapsamı, amacı ve hedefleri belirtilmiştir. İkinci bölümde kinetik ve kinetik mimarlık kavramları detaylı olarak araştırılmıştır. Bu iki kavram arasındaki ilişki yeniden kurulmaya çalışılmış ve kinetik mimarlığın tarihsel süreçteki gelişimi anlatılmıştır. İkinci bölümde, kinetik mimarlık üzerinde çalışan araştırmacıların yapmış oldukları sınıflandırmalar başlıklar halinde gruplandırılmıştır. Bu gruplandırmalardan yola çıkılarak bütüncül bir sınıflandırma yapılmıştır. Sınıflandırma diyagram haline getirilerek kinetik mimarlığı temsil eden bazı örnekler üzerinden yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, ortaya çıkarılan sınıflandırma başlıkları ile kinetik mimarlık tasarım denemesi yapılarak tasarım sürecinin deşifresi üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on“Kinetic Architecture,”which can adapt to the continuously changing environment and societal structure with advancing technology. The study concentrates on how kinetic architecture emerged in the historical process, its transformation over time, and the significance of its place in the relationship between human-technology-space concepts. The study is divided into three parts. The first part is composed of the introduction, where the methodology, scope, purpose, and objectives of the thesis are specified. In the second part, the concepts of kinetic and kinetic architecture are thoroughly researched. The relationship between these two concepts is reestablished, and the historical development of kinetic architecture is narrated. In this section, classifications made by researchers working on the classification of kinetic architecture, the design purposes of existing kinetic architectural works, their effects, and the movements and technologies used are examined, leading to the development of a comprehensive classification. This classification is presented in diagram form, and some examples representing kinetic architecture are interpreted. In the third part, the classification headings revealed are used to create a kinetic architecture design experiment, and the decryption of the design process is studied.