Gözenekli ve gözeneksiz yüzeylerde parmak izi tespit yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of fingerprint detection methods on porous and non-porous surfaces
- Tez No: 856614
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT GİZİR, DOÇ. DR. ERDAL YABALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Adli olayların aydınlatılmasında parmak izi çok önemlidir. Eski çağlardan beri insanoğlu parmak izlerinin farkında olmasına rağmen 1883 yılında parmak izinin sistematik girişi sağlanmıştır.1892 yılında ise parmak izi bir olayın aydınlatılmasında kullanılmıştır. Parmak izi; fail, mağdur ve olay yeri arasında illiyet bağı kurulmasını sağlayan maddi bir delildir. Masumiyetin ve suçluluğun ispatının dilsiz bir tanığıdır. Parmak izinin tanımı, özellikler, parmak izlerinin tespiti, parmak izi transferi hakkında bilgi verilmiştir. Parmak izinin çeşitlerinden bahsedilerek, latent olan parmak izlerinin geliştirilmesi yöntemleri kısaca anlatılmıştır. Suç ve suçluların profilin de değişiklikler meydana geldiğinden dolayı, mevcutta kullanılan yöntemlerde göz önünde bulundurularak yeni yöntemler geliştirerek izlerin kalitesini artırmak amaçlanmıştır. Süperkritik ortamda termal kâğıt üzerinde bırakılan bir izin ninhidrin maddesi kullanılarak termal kâğıdın özelliği bozulmadan parmak izi tespit edilmiştir. Termal kâğıt, kanlı farklı gözenekli yüzeylerdeki latent ve patent parmak izleri geliştirmek için alternatif yöntemler denemiştir. Yağ ile kontamine olmuş latent parmak izlerini süper glue yöntemi sonrası floresans boyama yöntemi kullanılarak da parmak izi tespit edilmiştir. Sonuç olarak termal kağıtlara; thermanin yöntemi kullanılarak taze izler elde edilmektedir. Thermal kağıtların üzerindeki daha eski latent izleri ninhydirin yöntemi ile bulmak istediğimizde thermal kağıdın yüzeyinde kararma meydana geldiğinden iz tespit edilememiştir. Thermal kağıda çevre dostu süperkritik karbondioksit ortam şartları sağlanarak ninhydirin uygulandiginda mukayese ye elverişli thermal kağıt florası bozulmayacak şekilde izler tespit edilmiştir. Kanli yüzeylerde alternatif yöntem kullanılarak parmak izleri tespit edilmiştir. Süper glue yönteminden sonra gelişen izler floresans boyama ile görüntülenebilmesi ve transferi için UV ışık kaynağı ve filtre kullanılmaktadir. Geliştirilen yöntemle uçucu sıvılar kullanılarak floresans boyama işlemi yapılacak filtre kullanılmadan UV ışık kaynağı altında parmak izi rahatlıkla tespit edilerek transfer işlemi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Fingerprints are very important in the clarification of forensic events. Although human beings have been aware of fingerprints since ancient times, systematic entry of fingerprints was provided in 1883. In 1892, fingerprints were used to shed a light on an event. Fingerprint; it is a material evidence that establishes a causal link between the perpetrator, the victim, and the crime scene. It is a mute witness to the proof of innocence and guilt. Information about fingerprint identification, features, fingerprint detection, and fingerprint transmission is presented. The types of fingerprints are mentioned and the methods of developing latent fingerprints are briefly explained. Since there are changes in the profile of crimes and criminals, it is aimed to improve the quality of traces by developing new methods, considering the existing methods. By using ninhydrin, a trace left on the thermal paper in a supercritical environment was used to detect fingerprints without damaging the properties of the thermal paper. Thermal paper has been experimented with alternative methods to develop latent and patent fingerprints on various porous bloody surfaces. For latent fingerprints stained with oil, fingerprints were detected using the fluorescent staining method following the super glue method. As a result, Fresh traces on thermal papers are obtained using the thermanin method. When we wanted to find the older latent traces on the thermal papers with the ninhydirin method, the traces could not be detected because the surface of the thermal paper was darkened. When ninhydirin was applied to the thermal paper by providing environmentally friendly supercritical carbon dioxide environment conditions, the traces were detected in a way that did not disrupt the comparable thermal paper flora. Fingerprints were detected on bloody surfaces using an alternative method. A UV light source and filter are used to visualize and transfer the traces that were developed after the super glue method with fluorescence staining. With the developed method, fluorescence dyeing will be done using volatile liquids, and fingerprint transfer can be easily detected under a UV light source without using a filter. The aim of this study is to develop fingerprints on porous and non-porous surfaces using existing chemicals and alternative chemicals.