Sanal dünyalarda etik yolculuk: Video oyunlarında ahlaki karar verme
Ethical journey in virtual worlds: Moral decision making in video games
- Tez No: 856653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, video oyunlarının oyuncuların etik karar verme süreçleri ve ahlaki gelişimleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma,“The Walking Dead”,“Bioshock”, ve“Call of Duty MW2”gibi popüler oyunlardan seçilen etik ikilemleri içeren sahneleri temel alarak yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, video oyunlarında sunulan etik kararların oyuncuların ahlaki düşünce süreçlerini ve karar verme mekanizmalarını nasıl etkilediğini anlamaktır. Metodoloji olarak, katılımcılara bu oyun sahneleri izlettirilmiş ve hem öncesinde hem de sonrasında etik farkındalık ve karar verme süreçlerine yönelik anketler uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, video oyunlarının, oyuncuların etik düşünce süreçlerini ve karar verme yeteneklerini önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermiştir. Özellikle oyunlardaki etik karar anları, oyuncuların ahlaki değer yargılarını ve karar verme süreçlerini zorlamaktadır. Ayrıca, demografik özelliklerin oyuncuların oyunlardaki etik kararlara tepkileri üzerinde belirgin etkileri olmadığı tespit edilmiştir. Demografik sonuçlar, video oyunlarının etik ve ahlaki yönlerinin, belirli gruplar arasında evrensel olarak algılandığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, video oyun tasarımcıları ve geliştiriciler için oyunlarını daha etik ve ahlaki boyutlar göz önünde bulundurarak tasarlama konusunda önemli öneriler sunmakta ve video oyunlarının eğitim ve ahlaki gelişim aracı olarak kullanılma potansiyellerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of video games on players' ethical decision-making processes and moral development. The research is conducted based on scenes containing ethical dilemmas selected from popular games such as“The Walking Dead,”“Bioshock,”and“Call of Duty MW2.”This study aims to understand how ethical decisions presented in video games influence players' moral thought processes and decision-making mechanisms. Methodologically, participants were shown these game scenes, and both pre and post-surveys related to ethical awareness and decision-making processes were administered. The research findings indicate that video games can significantly impact players' ethical thought processes and decision-making abilities. In particular, honest decision moments in games challenge players' moral value judgments and decision-making processes. Additionally, it was found that demographic characteristics did not significantly impact players' reactions to ethical decisions in games. Demographic results suggest that video games' ethical and moral aspects are universally perceived among specific groups. In conclusion, this thesis provides important recommendations for game designers and developers to design their games with ethical and moral dimensions in mind. It highlights the potential of video games as tools for education and moral development.