Farklı kurutma sistemleri ile kurutulan probiyotik peynir cipslerinin bazı özellikleri
Some properties of probiotic cheese chips dried with different drying systems
- Tez No: 856667
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, üç farklı kurutma metotu (geleneksel; oda sıcaklığında doğal havayla kurutma, mikrodalga ve tepsili kurutucu) kullanılarak Beyaz peynir telemesinden probiyotik peynir cipsi üretilmiştir. Farklı kurutma yöntemlerinin, probiyotik bakterilerin canlılığına ve probiyotik peynir cipslerinin bazı özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Üretilen peynir cipslerinde fiziksel, kimyasal, tekstürel, duyusal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca peynir cipslerinin uçucu aroma bileşenleri ve yağ asitleri Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometresi (GC-MS) ile belirlenmiştir. Probiyotik peynir cipslerinin titrasyon asitliği değerleri 15 günlük depolama süresince %1.14 - %2.14 arasında tespit edilmiştir. Örnekler arasında en yüksek kurumadde (% 81.73), sertlik (444.12 N) ve kırılganlık (-3.38 mm) değerleri mikrodalga kurutma yöntemi ile üretilen probiyotik cipslerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Probiotic cheese chips were produced from white cheese curd using three different drying methods (traditional; natural air drying at room temperature, microwave, and tray dryer) in this study. It was aimed at examining the effects of different drying methods on the viability of probiotic bacteria and some properties of probiotic cheese chips. Physical, chemical, textural, sensory, and microbiological analyses were carried out on the produced cheese chips. Additionally, the volatile aroma components and fatty acids of cheese chips were determined by Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS). The titratable acidity values of probiotic cheese chips were detected between 1.14% and 2.14% during 15 days of storage. Among the samples, the highest dry matter (81.73%), hardness (444.12 N) and fracturability (-3.38 mm) values were seen in probiotic chips produced by the microwave drying method.