Yüksek frekanslı AC link oluşturulması ve performansının iyileştirilmesi
Establishing high frequency AC link and performance improvements
- Tez No: 85669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
V ÖZET YÜKSEK FREKANSLI AC LİNK OLUŞTURULMASI VE PERFORMANSININ İYİLEŞTİRMESİ YILDIZ, M.Necdet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. İrfan ALAN Eylül 1999, 90 sayfa Bu tez çalışması, University of Wisconsin-Madison'da yürütülmüş olan araştırmaların devamı niteliğinde olup yüksek frekansta rezone eden AC link sisteminin performans eksikliklerinin düzeltilmesine yönelik bir araştırma ve geliştirme projesidir. University of Wisconsin-Madison'da yürütülmüş olan araştırmalarda 20 kHz'lik paralel rezonanstı AC link sistemini oluşturmak için bir LC rezonans tank devresi ve ilgili güç dönüştürücüleri kullanılmıştır. Bu LC rezonans tank devresinin yapılan araştırmalar sırasında kayıplarının çok yüksek olduğu gözlenmiş ve bu durum bu tip AC link sisteminin büyük bir dezavantajı olarak ortaya çıkmıştır. Burada gerçekleştirilen proje çalışmasında yine böyle bir LC rezonans tank devresi ve ilgili güç dönüştürücüsü aracılığı ile 20 kHz'de rezone eden bir AC link sistemi oluşturulmuştur.VII LC rezonans tank devresinde kullanılmış olan hava nüveli ve bakır borudan tasarlanmış L endüktansının, yeni sarım şekilleri denenip LC rezonans tank devresinin kayıplarını azaltmanın yolları araştırılmış ve kısıtlı imkanlara rağmen bunda bir miktar başarılı olunmuştur. Sözü edilen 20 kHz'lik AC link sisteminin popülerliğini negatif yönde etkileyen bu kayıplar daha da azaltılabildiği takdirde sistem diğer cazibedar özellikleri ile ileride birçok araştırma, geliştirme ve endüstriyel uygulamalara zemin teşkil edecek bir potansiyele sahiptir. Anahtar Sözcükler Rezonans - Link - Güç - Dönüştürücü.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT ESTABLISHING HIGH FREQUENCY AC LINK AND PERFORMANCE IMPROVEMENTS YILDIZ, M. Necdet MSc in Electrical-Electronics Eng. Supervisor Assoc. Prof. Dr. İrfan ALAN September 1999, 90 pages This thesis is in a sense a continuation of a 20 kHz high frequency (HF) parallel resonant ac link project conducted at the University of Wisconsin-Madison. The proposed project here specifically deals with the performance improvements of the HF ac link. The researches conducted at UW-Masdison had shown that the LC resonant tank circuit used for the 20 kHz HF AC link was too lossy. The inductor used in the resonant tank circuit at the time was an air core litz wire inductor and mainly due to the shape of the inductor tank circuit losses were quite high. At that time the point of focus was not the improvement of the performance of the link, however the high losses of the LC tank circuit is clearly a disadvantagous side of the HF AC link system.XI In this thesis a high frequency ac link is formed by an LC resonant tank circuit and a related power converter. Different shapes of the air core hallow cupper wire inductor and different system settings is tested and the ways to reduce the losses of the resonant tank circuit and improve the performance of the ac link is investigated. The losses of the ac link is reduced. If the losses of the ac link is more reduced and the performance is improved the ac link system together with its other attractive features would set a strong foundation for further research, development and industrial applications in the HF resonant power converter field.