Özel yetenek tanısı almış ve almamış öğrencilerin zaman yönetimi becerilerinin motivasyon ve öz-düzenleme becerileri ile ilişkisi
The relationship of time management skills, motivation and self- regulation skills of students diagnosed as gifted undiagnosed as gifted
  1. Tez No: 856708
  2. Yazar: ŞULE KÖSE AFKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOĞRU, DR. AYŞEGÜL İŞLEKELLER BOZCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma özel yetenek tanısı almış ve almamış öğrencilerin zaman yönetimi becerilerinin motivasyon ve öz-düzenleme becerileri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilindeki Bilim Sanat Merkezleri ve devlet ortaokullarında öğrenim gören 5.,6. ve 7. sınıf olmak üzere toplam 460 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma nicel tarama modelinden, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırma kapsamında toplanan verileri analiz etmek için SPSS 27 (Statistical Package fort he Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirliklerini belirlemek için iç tutarlık katsayısı olan Cronbach's Alpha hesaplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, özel yetenek tanısı almış öğrencilerde zaman yönetimi ile içsel motivasyon arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı öğrenci grubunda zaman yönetimi ile dışsal motivasyon arasındaki ilişki ise negatif ve düşük düzeydedir, yani zaman yönetimi becerileri arttıkça dışsal motivasyon düzeyleri azalmaktadır. Araştırma ayrıca, özel yetenek tanısı almış öğrencilerde zaman yönetimi ile algılanan öz-düzenleme arasında pozitif ve orta düzeyde bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, özel yetenek tanısı almamış öğrenciler arasında da zaman yönetimi becerileri ile algılanan öz-düzenleme becerileri arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma özel yetenek tanısı alan ve almayan öğrenciler arasında zaman yönetimi becerileri ile motivasyon düzeyleri arasında farklılıklar olduğunu göstermekte ve bu ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to examine the relationship between time management skills and motivation and self-regulation skills of students with and without a diagnosis of giftedness. For this purpose, the population of the study was 5th and 6th grade students studying at Science and Art Centers and state secondary schools in Istanbul in the 2022-2023 academic year. It consists of a total of 460 students in grades and 7th grades. The research is from a quantitative survey model to a relational survey model. SPSS 27 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used to analyze the data collected within the scope of the research. Cronbach's Alpha, the internal consistency coefficient, was calculated to determine the reliability of the scales used in the research. According to the findings of the research, a positive and statistically significant relationship was found between time management and intrinsic motivation in students diagnosed with special talents. The relationship between time management and extrinsic motivation is negative and low in the same student group, meaning that as time management skills increase, extrinsic motivation levels decrease. The research also reveals that there is a positive and moderate relationship between time management and perceived self-regulation in students diagnosed with special abilities. Similarly, a positive and statistically significant relationship was observed between time management skills and perceived self-regulation skills among students who were not diagnosed with special abilities. As a result, the research shows that there are differences between time management skills and motivation levels between students with and without a special talent diagnosis and emphasizes that these relationships are statistically significant.