Lythrum salicaria L. bitkisinin bor akümülasyon kapasitesinin belirlenmesi
Boron accumulation capacity of Lythrum salicaria L. plant
- Tez No: 856721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AKANIL BİNGÖL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, farklı bor (B) konsantrasyonlarının (0; 0,4; 0,6; 0,8; 1,0; 1,5; 2; 3; 4; 5; 8; 9; 10; 20; 30; 40; 50; 75 ve 100 mg B/L) L. salicaria L. bitkisinin nisbi kök ve gövde uzunluğu, taze ağırlığı ve yaprak klorofil miktarı üzerine etkisi ve bitkinin B fitoremediasyonundaki kullanılabilirliği hidroponik kültür ortamında araştırılmıştır. Farklı B konsantrasyonlarında yetiştirilen bitkinin nisbi kök uzunluğu (%), nisbi gövde uzunluğu (%) ve nisbi yaş ağırlığı (%) ile artan B konsantrasyonu arasında istatistiksel olarak negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (r=-0,67; r=-0,94; r=-0,88, sırasıyla). Elde edilen sonuçlara göre, L. salicaria bitkisinin en iyi gelişim gösterdiği B konsantrasyonun 0,4 mg B/L olarak belirlenmiştir. Ayrıca, solüsyonlardaki B konsantrasyonundaki artışa bağlı olarak L. salicaria yaprak klorofil a ve toplam klorofil miktarında azalma tespit edilmiştir (r=-0,85 ve r=-0,79, sırasıyla). Akümülasyon çalışmalarından elde edilen verilere göre, farklı B konsantrasyonlarında yetiştirilen L.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different boron (B) concentrations (0; 0,4; 0,6; 0,8; 1,0; 1,5; 2; 3; 4; 5; 8; 9; 10; 20; 30; 40; 50; 75 ve 100 mg B/L) on the relative root and stem length, fresh weight and leaf chlorophyll amount of L. salicaria L. plant and the usability of the plant in B phytoremediation were investigated in hydroponic culture. It was determined that there was a statistically negative relationship between the relative root length (%), relative stem length (%) and relative fresh weight (%) of the plant grown at different B concentrations and increasing B concentration (r=-0.67; r=-0.94; r=-0.88, respectively). According to the results obtained, the B concentration where the L. salicaria plant showed the best development was found as 0.4 mg B/L. In addition, a decrease in L. salicaria leaf chlorophyll a and total chlorophyll amount was determined due to the increase in B concentration in the solutions (r=-0.85 and r=-0.79, respectively). According to the data obtained from the accumulation studies, the amount of B accumulated by L.