2004 fen ve teknoloji, 2013 ve 2018 fen bilimleri dersi öğretim programlarının doğal afet okuryazarlığı boyutlarını kapsayıcılığı açısından analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of 2004 science and technology, 2013 and 2018 science course teaching programs in terms of inclusion of natural disaster literacy dimensions
  1. Tez No: 856745
  2. Yazar: ÇİSİL HIZARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2004 Fen ve Teknoloji (Fen ve Teknoloji), 2013 ve 2018 Fen Bilimleri (Fen Bilimleri) dersi öğretim programlarınının (müfredat) doğal afet okuryazarlığı boyutları (bilgi, tutum, davranış) açısından kapsayıcılığını analiz etmek ve üç müfredatı doğal afet okuryazarlığı boyutlarını kapsama düzeyi açısından karşılaştırmaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizinin kullanıldığı bu çalışmada doküman olarak Milli Eğitim Bakanlığı‟nın 2004 Fen ve Teknoloji, 2013 ve 2018 Fen Bilimleri müfredatları kullanılmıştır. Öncelikle bir müfredattaki doğal afetlerle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili kazanımlar tespit edilmiş ve bu kazanımların içeriği doğal afet okuryazarlığı bileşenleri (bilgi-tutum-davranış) açısından incelenmiştir. Yapılan inceleme sonuçlarının iki Fen Bilimleri eğitimi uzmanının görüşleri ile örtüşmesi nedeniyle bundan sonraki inceleme süreci araştırmacı tarafından devam ettirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; i) tüm müfredatlarda toplamda 76 kazanımının doğal afet okuryazarlığı ile (52 kazanım doğrudan, 24 kazanım dolaylı) ilişkili olduğunu, ii) bu kazanımların özellikle bazı sınıf düzeylerinde yoğunlaştığını ve bir devamlılık göstermediğini, iii) ilişkili olan kazanımların çok büyük bölümünün doğal afet okuryazarlığının bilgi boyutunda sınıflandırıldığını, iv) davranış boyutunda çok az (toplamda 10 kazanım) duyuşsal eğilim (tutum) boyutunda ise sadece iki kazanımın ilişkilendirildiğini, v) 2004 Fen ve Teknoloji müfredatının (ara disiplinler dahil olmak üzere) doğal afet okuryazarlığının boyutlarına yer verme açısından 2013 ve 2018 Fen Bilimleri müfredatlarından açıkça çok daha kapsayıcı olduğunu göstermiştir. Elde edilen veriler ışığında doğal afet okuryazarlığının boyutlarının geliştirilmesi, tüm sınıf düzeylerinde aşamalı bir biçimde ele alınarak fen müfredatı kazanımlarında yansıtılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the comprehensiveness of the 2004 Science and Technology (FenTechno), 2013 and 2018 Science (Science-Bil) course curricula (curriculum) in terms of natural disaster literacy dimensions (knowledge, attitude, behavior) and to examine the natural disaster literacy dimensions of the three curricula. to compare in terms of coverage level. In this study, where document analysis, one of the qualitative research methods, was used, the 2004 FenTech, 2013 and 2018 Science-Bil curricula of the Ministry of National Education were used as documents. First of all, the achievements directly or indirectly related to natural disasters in a curriculum were identified and the content of these achievements were examined in terms of natural disaster literacy components (knowledge-attitude-behavior). Since the results of the examination overlapped with the opinions of two Science education experts, the subsequent examination process was continued by the researcher. Findings obtained as a result of the research; i) a total of 76 outcomes in all curricula are related to natural disaster literacy (52 outcomes directly, 24 outcomes indirectly), ii) these outcomes are concentrated especially in some grade levels and do not show continuity iii) most of the related outcomes are in the knowledge dimension of natural disaster literacy. iv) Very few gains were associated with the behavioral dimension (10 gains in total) and only two gains were associated with the affective tendency (attitude) dimension, v) The 2013 and 2018 Science and Technology curriculum (including intermediate disciplines) were included in the dimensions of natural disaster literacy has shown itself to be clearly much more inclusive than other curricula. In the light of the data obtained, suggestions were made to improve the dimensions of natural disaster literacy and reflect it in science curriculum achievements by gradually addressing it at all grade levels.