Nefret söyleminin Twıtter'da görünümü: Altındağ olayları
Hate speech view on Twitter: Altındağ events
- Tez No: 856746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM SİNE NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Nefret söylemi, bireyin kendisinden farklı olana sözlü veya fiziki olarak ayrımcı davranması, hakaret etmesi ve kendisinden farklı olanı aşağılaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yeni iletişim teknolojileri ile birlikte gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olan yeni medya ortamları, nefretin yayılmasında önemli bir etkiye sahiptir. İletişim araçlarını elinde bulunduran kişi veya kişiler medyanın gücünü kullanarak topluma kendi ideolojisini empoze etmektedir. Medya, hizmet ettiği güçlü kişilerin çıkarlarına paralel olarak dile anlam yüklemektedir. Medya metinlerinde kullanılan dil, verilmek istenen mesajla anlam kazanmaktadır. Yeni iletişim ortamlarından biri olan Twitter'da, topluma dayatılan nefret söylemi ve nefreti tetikleyen söylemler zaman ve mekân fark etmeksizin hızla yayılmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamında; yeni medya ortamlarından biri olan Twitter'da 11 Ağustos 2021 tarihinde Ankara'nın Altındağ ilçesinde Emirhan Yalçın ve Suriyeli Yahya Al Abdo arasında çıkan kavganın ardından paylaşılan gönderiler nefret söylemi ekseninde incelenmiştir. Çalışmada, Twitter'da nefret içerikli gönderilerin hangi söylemsel pratiklerle ortaya konulduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Altındağ olaylarının yaşandığı 11 Ağustos 2021 akşamından 25 Ağustos 2021 tarihine kadar Twitter'da dolaşıma sokulan gönderiler ele alınmıştır. 11-25 Ağustos tarihleri arasında toplamda 1041 nefret içerikli gönderiye ulaşılmıştır. Bu gönderilerden 853'ü ırk temelli nefret söylemi içerirken 188'inin siyasal temelli nefret söylemini barındırdığı görülmüştür. Bu bağlamda 1041 tweet içerisinden nefret söylemine tipik örnek oluşturan 20 tweet analiz edilmiştir. Örnek olarak seçilen 20 gönderi Teun Van Dijk'in Söylem Analizi yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen tweetlerde, Altındağ'da bir Türk vatandaşının öldürülmesine ilişkin yanıltıcı bilgi içeren gönderilerde yurttaşlara nefreti tetikleyen içeriklerin ulaştırıldığı görülmektedir. Yapılan analizlerde gönderi sahiplerinin örtük ifadelere yer vermediği; nefret söylemlerini açık ve anlaşılır biçimde ortaya koyduğu, siyasette ve toplumsal yapı içerisinde ön planda olan siyasetçilere atıfta bulunarak onları da doğrudan hedef aldığı ve hedef gösterdiği belirlenmiştir. Tweetlerde milliyetçilik ve ırkçılık üzerinden inşa edilen nefret söylemlerinin Altındağ olaylarının yaşandığı süreçte daha da arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is stated that hate speech is the norms of expression in the form of verbally or physically discriminating, insulting and belittling a group such as a certain race, belief or culture due to prejudice. The media, where hate speech is reproduced, causes the society to internalize it by spreading it. The media, which is managed by those in power, attributes meaning to language in line with the interests of the powerful people it serves and ensures that ideologically based views are conveyed to the vast majority of the society through its discourse. Within the scope of the study, in order to reveal the hate speech produced in new media environments, the posts shared on Twitter after the verbal argument between a Turkish and a person of Syrian origin in Ankara's Altındağ district on August 11, 2021 turned into a fight and subsequently resulted in the death of one person were analyzed on the axis of hate speech. In this study, which aims to examine the discursive practices through which hateful posts are put forward on Twitter, the posts circulated on Twitter from the evening of August 11 to August 25, 2021, when the events in Altındağ took place, where intolerance and hatred towards those who are not one's own spread and increased their impact, were examined. A total of 1041 hateful posts were found between August 11-25. While 853 of these posts contained racially motivated hate speech, 188 of them contained politically motivated hate speech.