Özel yetenekli 7. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerini etkileyen faktörler
Factors affecting the computational thinking skills of gifted 7th-grade students
- Tez No: 856764
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma özel yetenekli 7. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerini etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçlayan genel tarama modeli içinde bulunan ilişkisel tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Düzce, Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Sakarya illerinde bulunan 11 farklı bilim ve sanat merkezinde eğitimine devam eden özel yetenekli 550 7. sınıf öğrencisi bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada nicel verileri toplama sürecinde, ortaokul öğrencileri için bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz-yeterlik algısı ölçeği, bilgisayar programlamaya yönelik tutum ölçeği, işbirlikli öğrenme beceri düzeyi ölçeği, 7. sınıf matematik başarı testi ve bilgi işlemsel düşünme beceri testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgulara göre bilgi işlemsel düşünme becerisi ile matematik başarısı, işbirlikli öğrenme beceri düzeyi, BİD öz-yeterlik algısı ve programlamaya yönelik tutum arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca matematik başarı testi, programlamaya yönelik tutum ve BİD öz-yeterlik algısında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılaşma varken bilgi işlemsel düşünme ile işbirlikli öğrenme beceri düzeyi cinsiyet değişkenine göre farklılaşmamaktadır. Bilgi işlemsel düşünme becerisi, programlamaya yönelik tutum ve BİD öz-yeterlik algısı okul türün değişkenine göre farklılaşırken matematik başarı testi ve işbirlikli öğrenme beceri düzeyi farklılaşmamaktadır. Programlamaya yönelik tutum kodlama dersi alma durumu değişkenine göre farklılaşırken matematik başarısı, bilgi işlemsel düşünme becerisi, işbirlikli öğrenme beceri düzeyi ve BİD öz-yeterlik algısı farklılaşmamaktadır. Bilgi işlemsel düşünme becerisi, işbirlikli öğrenme beceri düzeyi, programlamaya yönelik tutum ve BİD öz-yeterlik algısı anne eğitim düzeyi değişkenine göre farklılaşırken matematik başarısı farklılaşmamaktadır. Bilgi işlemsel düşünme becerisi, işbirlikli öğrenme beceri düzeyi ve programlamaya yönelik tutum baba eğitim düzeyi değişkenine göre farklılaşırken matematik başarısı ve BİD öz-yeterlik algısı farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a quantitative research within the framework of a general survey model aiming to identify the factors influencing the information processing and computational thinking skills of gifted 7th-grade students, utilizing a relational survey model. The sample of this study consists of 550 gifted 7th-grade students continuing their education in 11 different science and art centers in the cities of Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Düzce, Kocaeli, Istanbul, İzmir, and Sakarya. In the process of collecting quantitative data for the study, the following scales and tests were used: Self-efficacy perception scale for information processing and computational thinking skills for middle school students, attitude scale for computer programming, collaborative learning skill level scale, 7th-grade mathematics achievement test, and information processing and computational thinking skills test. The analyses revealed significant relationships between information processing and computational thinking skills and mathematics achievement, collaborative learning skill level, self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills, and attitude towards programming. Additionally, significant differentiation was found based on the gender variable in the mathematics achievement test, attitude towards programming, and self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills, while no differentiation was observed for information processing and computational thinking skills in relation to the gender variable. Information processing and computational thinking skills, attitude towards programming, and self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills differed based on the school type variable, while no differentiation was observed in the mathematics achievement test and collaborative learning skill level. Attitude towards programming varied based on the variable of taking coding courses, while no differentiation was found in mathematics achievement, information processing and computational thinking skills, collaborative learning skill level, and self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills. Information processing and computational thinking skills, collaborative learning skill level, attitude towards programming, and self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills differed based on the variable of maternal education level, while no differentiation was observed in mathematics achievement. Information processing and computational thinking skills, collaborative learning skill level, and attitude towards programming differed based on the variable of paternal education level, while no differentiation was found in mathematics achievement and self-efficacy perception for information processing and computational thinking skills.