Vermikompost uygulamasının farklı sulama kısıtı koşullarında fasulye bitkisinin beslenmesi, verim ve verim parametreleri üzerine olan etkileri
The effects of vermicompost application on the nutrition, production and yield parameters of bean plant in different irrigation conditions
  1. Tez No: 856772
  2. Yazar: ZÜLEYHA ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma farklı dozlarda vermikompost uygulamasının farklı sulama kısıtı koşullarında toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisi ile fasulye bitkisinin (Phaseolus vulgaris L. cv Bourgondia) verim ve verim parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü serasında kurulmuştur. Denemede tınlı bünyeye sahip bir toprağa ahır gübresinden elde edilmiş vermikompost farklı dozlarda (%0, %0.5, %1.0, %1.5, %2.0) uygulanmış ve 90 gün süreyle saksılar günlük tartılarak bitkiye yarayışlı suyun (BYS) tamamı, tam sulama (TS %100) ve %30'u kısıtlı sulama (KS %30) yapılarak fasulye bitkisi yetiştirilmiştir. Yapılan çalışmada tam ve kısıtlı sulama uygulanan saksılarda vermikompost oranının artması ile toprak organik madde (OM) oranının da arttığı görülmüştür. En yüksek OM içeriği tam sulama koşullarında %2, su kısıtı koşullarında ise %1.5 vermikompost uygulamasında belirlenmiştir. Alınabilir P içeriği tam sulama koşullarında vermikompost dozu arttıkça artarken, kısıtlı sulama koşullarında vermikompost dozu arttıkça azalmıştır. Vermikompost uygulaması tam sulama koşullarında toprak pH'sını hafif alkalin pH'dan nötr pH'ya düşürmüş, kısıtlı sulama uygulamasında ise pH'ı hafif yükseltmiştir. Her iki sulamada da toprağa uygulanan vermikompostun toprak EC değerinde, değişebilir Ca ve değişebilir Mg değerlerinde değişim yaptığı fakat istatiksel açıdan önemli olmadığı görülmüştür. Agregat stabilitesinin tam sulama koşullarında vermikompost dozu ile doğru orantılı şekilde artarken, kısıtlı sulama koşullarında ise vermikompost dozu arttıkça azalmıştır. Tam sulama ve kısıtlı sulama yapılan bitkilerde gelişme ve verim farklılıkları çok net bir şekilde görülmüştür, tam sulama yapılan bitkilerde toplam biyokütlenin kısıtlı sulama yapılan bitkilere göre daha fazla olmuştur. Tam sulama ve kısıtlı sulama koşullarının her ikisinde de bitki su kullanma randımanı ve meyve adedinin artan vermikompost doz uygulaması ile birlikte arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Ondokuz Mayıs University Faculty of Agriculture, Department of Soil Science and Plant Nutrition in order to determine the effect of vermicompost application at different doses on the physical and chemical properties of the soil under different irrigation conditions and yield and yield parameters of the bean plant (Phaseolus vulgaris L. cv Bourgondia). In the experiment, vermicompost produced from manure was applied to a loamy soil in different doses (0%, 0.5%, 1.0%, 1.5%, 2.0%) and the pots were irrigated weighed daily for 90 days, and irrigation was made as full irrigation (100%) and deficit irrigation 30% of plant available water content to grow bean plants. In the study, it was observed that the ratio of soil organic matter (OM) increased with increasing vermicompost doses application in full and limited irrigation conditions. The highest OM content was determined in 2% vermicompost application under full irrigation and 1.5% under deficit irrigation conditions. Available P content increased as the vermicompost dose increased under full irrigation conditions, but decreased as the vermicompost dose increased under deficit irrigation condition. Vermicompost application decreased soil pH from slightly alkaline pH to neutral pH under full irrigation conditions, and slightly increased pH in limited irrigation application. In both irrigations, it was observed that the vermicompost applied to the soil changed the soil EC value, exchangeable Ca and exchangeable Mg values, but they were not statistically significant. While the aggregate stability increased in direct proportion to the vermicompost dose under full irrigation, it decreased as the vermicompost dose increased under deficit irrigation. Growth and yield differences were clearly seen in the plants with full and deficit irrigations, the total biomass of the plants with full irrigation was higher than the plants with deficit irrigation. It was determined that the plant water use efficiency and fruit number increased with increasing vermicompost dose application in both full and deficit irrigation conditions.