A screen in the urban void: Open air cinemas of İzmir from 1950s to the 1980s
Kentsel boşlukta bir perde: 1950'den 1980'lere İizmir açıkhava sinemaları
- Tez No: 856813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Mimarlık, Sanat Tarihi, Philosophy, Architecture, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tez çalışması, 1950'lerden 1980'lere kadar İzmir'in açık hava sinemalarına odaklanmakta ve özellikle Alsancak bölgesindeki açık hava sinemalarını bir vaka çalışması olarak ele alarak heterotopya kavramı çerçevesinde yorumlamaktadır. Bu şekilde analiz, açık hava sinemalarının iç dinamiklerine ışık tutmayı ve bu mekânların mahalleleriyle ve kentsel ağlarla ilişkili olan hareketli ve esnek karakterini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bu kentsel boşluk-mahalle kültür merkezlerinin çeşitli kentsel ölçekler üzerindeki etkisi bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Metodolojik olarak çalışma, mimarlık ve kent tarihi ile sinema çalışmalarını bir araya getiren disiplinler arası bir çalışmadır. Kaynak olarak açık hava sinemalarının tarihine ilişkin haritalar, bilet koçanları, afişler, gazete ilanları ve fotoğraflar gibi mevcut belgelerin yanı sıra konuyla ilgili sözlü tarih ve belgesel filmlerden yararlanılmıştır. Saha araştırması kapsamında dönemin tanıklarıyla yarı-strüktürel görüşmeler gerçekleştirilmiş ve sinemaların görsel temsiline yönelik ilgili belediyenin planlama ve şehircilik müdürlüğü arşivlerini incelenmiştir. Tez aynı zamanda diğer kültürlerin açıkhava sinemaları ile karşılaştırmalı örneklere yer verir. Bu sayede çalışma, İzmir'deki açık hava sinemalarının 1950'li yıllardan 80'li yıllara uzanan genel mekânsal özelliklerine ilişkin bir çerçeve çizmeyi ve seçilmiş örneklerin kentsel bağlamdaki konumları ile tartışılmasına zemin açmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the open-air cinemas of Izmir from the 1950s to the 1980s with a particular focus on the open-air cinemas of the Alsancak region as a case study within the framework of the concept of heterotopia. Doing so, the analysis intends to shed light on the internal dynamics of open-air cinemas to analyze the mobile and flexible character of these spaces in relation to their neighborhoods as well as urban networks. Accordingly, the impact of these urban voids-cum-neighborhood cultural hubs on a variety of urban scales forms the core of this study. Methodologically, the study is an interdisciplinary one bringing together architectural and urban history with cinema studies. As sources, it utilizes existing documents on the history of the open air-cinemas such as maps, ticket stubs, posters, newspaper announcements, and photographs as well as oral histories and documentary films on the subject. As part of the field research, it conducts semi-structured interviews with witnesses of the period and examines the archives of the planning and urbanization directorate of the relevant municipality for the visual representation of cinemas. At the same time, the thesis dwells upon some comparisons with examples from other cultures. Doing so, this study aims to draw a framework for the general spatial characteristics of the open-air cinemas in Izmir in the period from the 50s to the 80s and open a ground for discussion of selected examples and their position in the urban context.