Modern fide seralarında raylı sulama sistemi tasarımı ve imalatı
Rail irrigation system design and manufacturing in modern seedling greenhouses
  1. Tez No: 856821
  2. Yazar: MUSTAFA ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Industrial Design, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya nüfusunun hızla artış gösterdiği, 2025 yılına gelindiğinde nüfusun 8 milyara, 2050 yılında ise 9.15 milyara ulaşacağı bilinmektedir. Öngörülen nüfus artışına paralel olarak, gıda gereksinimin de 2025 yılın varıldığında %60 artış göstereceği düşünülmektedir. Nüfusun artışına paralel olarak, ekolojik canlılığın devamlılığının sağlanabilmesi için gerek duyulan gıda gereksinimin sürdürülebilir olarak karşılanması ve azalan toprak arazilerin en verimli şekilde kullanılması gerekmektedir yani sonuç olarak tarımsal ürün üretiminin de artırılması gerektiği öngörülmektedir. Modern fide seraları, kapalı seraları sınıfında yer alan ve özenli bakım gerektiren bir sera tipidir. Yatırım maliyetleri oldukça yüksek olsa da, doğru fide yetiştirme teknikleri ile yatırım maliyetlerini çok hızlı sürede geri kazandıran bir sera türüdür. Bu nedenle, fide seralarının bakımı ve fide yetiştirilmesinde gösterilen titizlik önem arz etmektedir. Fide seralarda suyun doğru şekilde verilmesi, fide gelişimi ve verimini etkileyen en önemli faktördür. Sunulan tez kapsamında da, modern fide seralarının en büyük gereksinimlerden biri olan otomosyon tabanlı, verimli, sürdürülebilir yeni tip sulama sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Modern fide seralarının genel tasarımına bağlı olan teknik özellikler, sürdürülebilirlik, mekanik dayanım ve maliyet dikkate alınarak, en uygun sulama tekniğinin raylı sulama sistemi (basınçlı yağmurlama sulama) olduğuna karar verilmiştir. Bu kapsamda, bu projede modern fide seraları için en fizibıl raylı sulama sistemi tasarımının ve imalatının gerçekleştirilmiştir. Sulama sistemi prototipi bir uygulama serasına kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that the world population is increasing rapidly and will reach 8 billion by 2025 and 9.15 billion by 2050. In parallel with the projected population growth, food needs are expected to increase by 60% by 2025. In parallel with the increase in population, it is envisaged that the food needs needed to ensure the continuity of ecological vitality must be met sustainably, that is, agricultural product production must also be increased. Modern seedling greenhouses are a type of greenhouse that is classified as closed greenhouses and requires careful maintenance. Although its investment costs are quite high, it is a type of greenhouse that returns its investment costs very quickly with correct seedling growing techniques. For this reason, care in maintaining seedling greenhouses and growing seedlings is important. Proper water supply in seedling greenhouses is the most important factor affecting seedling development and productivity. Within the scope of the presented thesis, an automation-based, efficient and sustainable new type of irrigation system design, which is one of the biggest requirements of modern seedling greenhouses, has been carried out. Taking into account the technical features, sustainability, mechanical strength and cost related to the general design of modern seedling greenhouses, it was decided that the most suitable irrigation technique was the rail irrigation system (pressurized sprinkler irrigation). In this context, in this project, the most feasible rail irrigation system design and manufacturing for modern seedling greenhouses was carried out. The irrigation system prototype was installed in a practice greenhouse.