İşletmelerin büyük veriye dayalı öğrenen örgüt olma durumlarının ölçülmesine yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study on measuring the state of becoming a big data-driven learning organization in companies
- Tez No: 856823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz iş dünyasındaki rekabetçi ortam, kurumların ve içindeki çalışanların sürekli kendini geliştirmesini gerektirmektedir. Günümüz şirketleri bu yarışçı ortamda ayakta kalabilmek için öğrenen örgütlere dönüşmek ve dolayısıyla da öğrenen örgütü yaratacak öğrenen bireylere sahip olmak zorunda kalmaktadır. Şirketlerin öğrenen örgütlere dönüşme serüveninde günümüzde oldukça popülerleşmiş büyük veri kavramı anahtar bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada işletmelerin öğrenen örgütlere dönüşme yolculuklarında büyük veri kullanım alanları ve katkıları incelenerek işletmelerin büyük veri kullanımını ve büyük verinin öğrenen örgüt olma üzerine etkisini belirlemek için büyük veriye dayalı öğrenen örgüt olma durumunu ölçen güvenilir ve geçerli bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Antalya ilinde bulunan şirketlerin üst düzey yöneticileri ve şirket sahiplerinden elde edilen verilere ölçek geliştirme aşamaları uygulanmıştır. Sonuç olarak Cronbach Alpha katsayısı 0,951 olan toplam varyansın %70,759'unu açıklayan 3 faktör ve 22 maddeden oluşan güvenilir ve geçerli bir ölçek geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's competitive business environment necessitates continuous self-improvement among organizations and their employees. To survive in this competitive landscape, modern companies must transform into learning organizations, thereby creating individuals who facilitate the creation of a learning organization. The concept of big data, which has become increasingly popular in the journey of organizations toward becoming learning entities, will play a pivotal role. This study aims to examine the areas of big data utilization and contributions in the transformation of businesses into learning organizations. The goal is to develop a reliable and valid scale that measures the state of being a big data-driven learning organization, determining the impact of big data usage on businesses and its effect on the evolution toward a learning organization. To achieve this objective, the stages of scale development were applied to data obtained from top-level executives and company owners in Antalya province. As a result, a reliable and valid scale comprising 3 factors and 22 items, explaining 70.759% of the total variance with a Cronbach's Alpha coefficient of 0.951, has been developed.