Turizm işletmelerinde hizmet kalitesinin müşteri memnuniyetine etkisi
The effect of service quality on customer satisfaction in tourism businesses
- Tez No: 856824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Konaklama işletmelerinde hizmet müşterilerin beklentilerine göre yerine getirilerek, müşterinin değer yargıları kapsamında müşteri hizmetinin sağlanması daha olumlu sonuçlar verir. Sonuç olarak, hizmet kalitesinin arttırılması müşteri memnuniyetine doğrudan etkisi olacağı düşünülmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar incelendiğinde hizmet kalitesinin memnuniyet üzerindeki etkisini ölçen çalışmaların birçok farklı destinasyonlarda ve işletmelerde olduğu göze çarpmaktadır. Öte yandan Antalya'da bulunan otel işletmelerinin hizmet kalitesi ölçümü ve söz konusu ölçümün memnuniyet üzerindeki etkisi belirsizliğini korumaktadır. Bu sonuç araştırmanın problem durumunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Providing customer service within the scope of the customer's value judgments by fulfilling the service according to the expectations of the customers in accommodation businesses gives more positive results. As a result, it is thought that increasing service quality will have a direct impact on customer satisfaction. In addition, when the studies are examined, it is noticeable that the studies measuring the effect of service quality on satisfaction are in many different destinations and businesses. On the other hand, the service quality measurement of hotel businesses in Antalya and the effect of this measurement on satisfaction remain unclear. This result expresses the problem situation of the research.