Ticarî satış ve ticarî mal değişim
Commercial sale and commercial barter
  1. Tez No: 1008408
  2. Yazar: ATAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
“Ticarî Satış ve Ticarî Mal Değişim”başlıklı tezimizde, satış ve mal değişim sözleşmelerinin hukuken ticarî olarak tavsif edilmeleri ile söz konusu vasıflandırmanın, satış ve mal değişim sözleşmelerinin tâbi olduğu hukukî rejim üzerindeki etkileri inceleme konusu yapılmıştır. Birinci Bölümde ticarete izafe edilen mânâ ve bilhassa satış ve mal değişim sözleşmelerinin ticarî mahiyeti; iktisat, işletme iktisadı ve hukuk perspektifinden disiplinler arası bir yaklaşımla irdelenmiştir. İkinci Bölümde Kanunnâme-i Ticaret'ten TK dönemine değin, satış ve mal değişim sözleşmelerinin ticarî vasıf kazanmalarına esas teşkil hukukî düzenlemeler ile ilgili dönemlerin öğretisinde mezkûr bahse ilişkin ileri sürülen görüşler ve verilen yargı kararları kapsamında mesele ele alınmış ve ardından tezin merkezi problematiğini teşkil eden bu hususa dâir kanaat açıklanmıştır. Üçüncü Bölümde ticarî satış sözleşmesinin yapısal unsurları belirlenmiş ve buna bağlı olarak ticarî satış sözleşmesine uygulanacak hükümler demeti tespit edilmiştir. Dördüncü Bölümde ticarî mal değişim sözleşmesinin yapısal unsurları üzerinde durulmuş, ticarî mal değişim sözleşmelerinin tâbi olduğu hukuksal düzen belirlenmiştir. Beşinci Bölümde Türk Özel Hukuku'nda benimsenen düalist sistemin ve bu doğrultuda ticarî iş/âdî iş ayrımının esaslarına değinilmiş, ardından âdî satış ve âdî mal değişim kavramları aydınlatılmış ve bunun neticesinde âdî satış ve âdî mal değişim sözleşmelerine uygulanacak hükümlerin çerçevesi çizilmiştir. Altıncı ve son Bölümde ise tüketici işlemi kapsamındaki satış ve mal değişim sözleşmelerinin, ticarî veyahut âdî niteliği haiz olmasına göre meseleye uygulanacak hükümlerin ne şekilde tespit olunacağı ve bu minvalde farklılık arz edip etmeyeceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Commercial Sale and Commercial Barter”we examined the legal classification of sale and barter contracts as commercial transactions and the effects of this classification on the legal regime to which sale and barter contracts are subject. In the First Chapter, the meaning attributed to commerce, and in particular the commercial nature of sale and barter contracts is examined from an interdisciplinary perspective encompassing economics, business economics and law. In Chapter Two, the issue is addressed within the scope of the legal regulations that form the basis for sale and barter contracts to acquire a commercial nature, covering the period from the Kanunnâme-i Ticaret to the Turkish Commercial Code numbered 6102, as well as the views put forward in the legal scholarship of the respective periods and the judicial decisions rendered on the matter, and subsequently, an opinion is presented regarding this issue, which constitutes the central problematic of the thesis. In the Third Chapter, the structural elements of the commercial sale contract have been identified, and accordingly, the set of provisions applicable to the commercial sale contract has been determined. In the Fourth Chapter, the structural elements of the commercial barter contract are discussed, and the legal framework applicable to commercial barter contracts is determined. In the Fifth Chapter, the dualist system adopted in Turkish Private Law and, accordingly, the principles of the commercial transaction/ordinary transaction distinction are addressed; then, the concepts of ordinary sale and ordinary barter are clarified, and as a result, the framework of the provisions applicable to ordinary sale and ordinary barter contracts is outlined. In the Sixth and final chapter, attention is focused on how the provisions to be applied to sale and barter contracts within the scope of consumer transactions are determined according to whether the transaction has a commercial or ordinary nature, and on this matter this distinction gives rise to any differences.