Mal rejimi sözleşmeleri
Property regime contracts
- Tez No: 603618
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ZEYTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mal rejimi sözleşmelerini konu alan yüksek lisans tezimiz dört ana başlık altında incelenmiştir. İlk bölümde tarihsel gelişim süreci içerisinde mal rejimi sözleşmesi kavramı irdelenmiş, ikinci bölümde kapsamı, tarafları, ehliyet ve şekil şartları ile hukuki niteliği hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölüm ise mal rejimi sözleşmesinin içeriğinde yer alabilecek konulara ayrılırken, dördüncü bölümde mal rejimi sözleşmelerinin milletlerarası özel hukuk ve miras hukukundaki yansımalarına yer verilmiştir. Çalışmamız oluşturulurken mal rejimi sözleşmeleri hakkında literatürde yayınlanmış hemen hemen bütün kaynaklar gözden geçirilmiş, doktrinde yer alan görüşler yanında, ihtilaflı hususlar hakkında Yargıtay içtihatları yeri geldikçe paylaşılmıştır. Son olarak uygulama açısından yol gösterici olması amacıyla mal rejimi sözleşmesi örneklerine yer verilerek çalışmamız noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared as a postgraduate work in Turkish-German University of Social Science Institute. In our thesis, property regime has been explained in four main sections. In the first section, the concept of property regime was examined from the historical development perspective. Second section has included scope, capacity, form requirements and legal characteristics of property regime. Third section was devoted to the subjects that may be included in the content of the property regime contract. The last section comprised reflections of property regime contracts in the international private law and inheritance law. In the creation process of this work, the property regime literature were profoundly reviewed. Also, the opinions of the jurisprudence of the court cassation about the disputed issues were shared, appropriately. Finally, in order to be guiding in the implementation, the study was concluded by giving examples of property regime contracts.