Türkiye'nin su ürünleri dış ticareti, dış satımcı firmalar ve hedef pazarlar araştırması
The Investigation foreing trade, companies and target markets at fisheries in Turkey
  1. Tez No: 85686
  2. Yazar: SÜLEYMAN BORUZANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET TÜRKİYE'NİN SU ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARETİ DIŞ SATIMCI FİRMALAR VE HEDEF PAZARLAR ARAŞTIRMASI BORUZANLI, Süleyman Doktora Tezi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Tez Yöneticisi: Pröf.Dr. Atilla G. ALPBAZ...Aralık. 1999, 203 sayfa İnsan tüketimine yönelik dünya su ürünleri ticareti 1995 yılında yaklaşık 46 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ticaretin % 90 ından fazlasını işlenmiş ürünler oluşturmaktadır. Dondurulmuş balık ticareti özellikle 1980'lerde önemli artışlar göstermiş ve bugün toplam ticaretin % 40'ını oluşturmuştur. Dondurulmuş kabuklular (Karides, yengeç, İstakoz) uluslararası su ürünleri ticaretinin % 38'ini oluşturarak ikinci sırayı almaktadır. Konserve edilmiş su Ürünleri global ticaret içinde % 10'luk bir paya sahiptir. Bu kalem içinde çoğunluk konserve ton balığı olmakla beraber, kabuklu konservesi ticareti son on yılda önemli iilçüde artmıştır. Toplam ihracatın yaklaşık % 85'i Japonya, AB ve ABD'ye yapılmaktadır. ABD ve AB gibi başlıca ithalatçı ülkeler tarafından kalite kontrole ilişkin yeni regülasyonlar uyumlaştınlmış olmakla birlikte, bu uygulamalar su ürünleri işleme sanayiini büyük ölçüde etkilemekte veVI HACCP uygulamasına dayanan yeni regülasyon, işleme anında kalite kontrol prosedürlerinin uygulanmasını gerektirmektedir. Araştırma konusu; ülkemiz su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren dış satım işletmelerine ilişkin bilgilerin İzmir içi için doğrudan görüşme kent dışı için ise anketler biçiminde elde edilmesi, verilerin analiz ve yorumunda oransal dağılımlar, ortalamalar ve R değerleri (Minimal ve maksimal aralık) basit istatistiksel hesaplamalarla belirlenmesi ve bu bağlamda mevcut sonuçlara göre yorumlar getirilmesini içermektedir. öncelikle odalar ve borsalar birliği ile ihracatçılar birliğinden ana kitleyi belirlemek üzere dış satım fırmalarnın listeleri elde edilmiştir. Bunlar arasında su ürünleri dış satımı yapan firmalar selekte edilerek ana kitle belirlenmiştir. Söz konusu işletmeler yerleşim alanları açısından coğrafi olarak dağınıklık göstermektedirler. Çok değişik türlerde su ürünleri donduran ve paketleyen işletmeler Istanbul ve izmir'de yoğunluk göstermekte olup 23 il de dağılmada bulunmaktadırlar. Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası, konserve balık üreticüerinin toplandığı bölgedir. Çift kabuklu yumuşakça üretimi ve ihracatı yapan işletmeler ise Ayvalık ve Çanakkale çevresinde yerleşiktirler. Levrek ve çipura ihraç eden işletmeler Ege Bölgesi'nde veya İskenderun körfezinde bulunmaktadırlar. Hamsi avındaki miktarların azalmasından önce Karadeniz bölgesi, tuzlanmış hamsi ihracatına katkıda bulunmaktaydı. Günümüzde ise deniz salyangozu ihracatı Doğu Karadeniz'de özellikle Trabzon çevresinde toplanmıştır.VII Türkiye'de balıklar ve diğer su ürünleri dış satımı yapar firma sayısı 116 adettir.Bunlardan uzmanlaşmış işletme karakteri gösteren başka söylemle doğrudan su ürünleri sektöründe hizmet veren işletmeler 79 adet olup kalan 37 adet ise çeşitli tarımsal yada endüstriyel ritelikli ürünlerin yanında zaman zaman su ürünleri dış satımıda yapmaktadırlar. Firmaların türlerine göre dağılımları incelendiğinde., % 62 oranındaki büyük bir bölümünün limited şirket niteliğinde :>lduğu belirlenmiştir. Anonim şirket %28, Şahıs şirketi %9 ve Komandit şirket oram % 1 olarak belirlenmiştir.Firmaların büyük çoğunluğu, % 57.8 oranında sadece ihracat, % 33.6 hem imalat hem de ihracat, geriye kalan % 8,6 firmalar sadece imalat yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT THE INVESTIGATIONS FOREIGN TRADE, EXPORTING COMPANIES AND TARGET MARKETS AT FISHERIES IN TURKEY BORUZANLI, Süleyman Phd in the Department of Aquaculture Supervisor : Prof.Dr. Atilla G. ALPBAZ December 1999, 203 Pages The world seafood trade was established as 46 billion $ in 1995. Processed products had remained as 90% in this trade volume. Trade of frozen fish had started to increase since 1980' s and occupy 40% of today's total trade volume. Frozen crustaceans (shrimp, crap and labster) trade is in the second place in international seafood trade with 38%. Canned seafood products have 10% portion in global trade. Especially, canned Tuna fish is the major product of this trade. Canned crustaceans trade had increased in last decay. The major countries in export are Japan, E.U. and USA with 85 percent. The major export customers; USA and EU, had agreed en new quality control regulations. Such regulations are affecting the seafood processing industry and HACCP based new regulations enforcir.g the usage of quality control procedures in process plants. This research includes the data of seafood exporting conpanies obtained by both direct interview for the companies in Izmir and surveys for the ones located outside of Izmir. These data were analyzed forproportional distribution, averages, R values (minimal and maximal range) by simple statistical calculations and results were interpreted. The lists of seafood export companies were obtained from exporters association and chamber bourse association in order to select the main population. These companies are spread widely in geographic location. Especially, processing companies that are freezing and packaging variety of seafood products are located mainly in Istanbul and Izmir as well as other 23 cities. Çanakkale and Calipoli Peninsula are known as the center of canned fish producers. The bivalve producers and exporters are especially located in Ayvalık and Çanakkale. Sea bass and Sea bream exporters are located in Aegean Region and iskenderun Gulf. Before the reduction in anchovy catches, Black Sea Region had been promoting the salted anchovy export. Today, sea snail exporters are mainly located in East of Black Sea Region and especially near the Trabzon city. There are 116 seafood export companies in Turkey. 79 of them are specialized in seafood exporting and 37 of them are exporting seafood with other agricultural and industrial items. 62% of these firms are in limited company status. 28% of them joint stock company, 9% of them private and 1% of them are commodities companies. 57.8% of these firms are found to be doing only exporting job, 33.6% of them are both importing and exporting and 8.6% of them are only importing seafood products.