Dördüncü sanayi devriminin sürdürülebilir kalkınmaya etkisi: Türkiye üzerine bir değerlendirme
The effect of the fourth industrial revolution on sustainable development: An evaluation on Turkey
  1. Tez No: 856851
  2. Yazar: ŞEYDA NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SEYFETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çevre ve unsurları üretim faktörü olması nedeniyle sanayileşme süreçlerinde önemli rol oynamış ve günün ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmıştır. Ancak günümüzde çevrenin kıt bir kaynak olduğu ile yüzleşilmesi ve çevre koşularının insanların yaşam kalitesine etki etmesi nedeniyle çevre ve unsurları kalkınma politikalarında dikkate alınmaya başlanmıştır. Böylece gündeme gelen sürdürülebilir kalkınma, bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da dikkate alarak ve doğal kaynakları koruyarak üretim faaliyetini gerçekleştirmeyi ifade etmektedir. Çıkarlarını maksimize eden birey paradigmasını dönüştürebilecek bir anlayışa sahip olan sürdürülebilir kalkınma“kimseyi geride bırakmamak-no one left behind”sloganı ile sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, Dördüncü Sanayi Devrimi (Sanayi 4.0) ile gerçekleştirilen teknolojiler ile sürdürülebilir kalkınmanın etkileşim kanallarını teorik çerçevede açıklamak ve Türkiye özelinde bir durum analizi gerçekleştirmektir. Tezin ilk bölümünde kalkınma kavramı detaylı olarak açıklanarak tarihsel süreçte gerçekleşen kavramsal evrimine yer verilmiştir. İkinci bölümde, gerçekleşen sanayi devrimleri ve sonuçları hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye ile seçilmiş ülkelerin Sanayi 4.0' ı değerlendirmeye yönelik göstergeleri mukayase edilerek Türkiye'nin Sanayi 4.0 sürecinde nerede konumlandığı analiz edilmiş Türkiye'nin Sanayi 4.0 kapsamında bulunduğu küresel konumu ile sürdürülebilir kalkınma potansiyeli değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environment and its elements have played an important role in industrialisation processes as a factor of production and have been used to meet the needs of the day. However, nowadays, it has started to be taken into consideration in development policies due to the fact that the environment is a scarce resource and environmental conditions affect the quality of life of people. Thus, sustainable development, which has come to the agenda, refers to the realisation of production activities by taking into account the needs of future generations and protecting natural resources while meeting today's needs. Sustainable development, which has an understanding that can transform the paradigm of the individual maximising his/her interests, is presented with the slogan“leaving no one behind-no one left behind”. The aim of this study is to explain the interaction channels of sustainable development with the technologies realised with the Fourth Industrial Revolution (Industry 4.0) in a theoretical framework and to perform a situation analysis for Türkiye. In the first part of the thesis, the concept of development is explained in detail and its conceptual evolution in the historical process is given. In the second part, information about the industrial revolutions and their results is given. In the last chapter, Türkiye's positioning in the Fourth Industrial Revolution is analysed by comparing the indicators of Türkiye and selected countries to evaluate Industry 4.0. Türkiye's global position within the scope of Industry 4.0 and its sustainable development potential are evaluated.