Üçüncü dalga kahve tüketici tipolojisi: Keşifsel bir araştırma
Third wave coffee consumer typology: An exploratory research
- Tez No: 856861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez çalışması kapsamında; Ankara'daki üçüncü dalga kahve dükkanlarını tercih eden tüketicilerin seçimlerini etkileyen faktörleri tespit etmek ve bu faktörlere yönelik oluşan tüketici tipolojilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara'daki üçüncü dalga kahve dükkanlarını ziyaret eden tüketiciler oluşturmaktadır. Nicel araştırma yaklaşımının benimsendiği araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Örneklem seçiminde ise amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Soru formları, araştırmacı tarafından QR kod oluşturularak çevrim içi ortamda uygulanmıştır. Çevrim içi soru formları, Eylül-Kasım 2023 tarihleri arasında uygulanarak 406 adet yanıt alınmıştır. Araştırmada; tanımlayıcı analizler, açıklayıcı faktör analizi, k-ortalamalar kümeleme analizi ve tek yönlü varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü dalga kahve dükkanlarını tercih eden tüketiciler sahip olduğu özelliklerine göre üç farklı şekilde isimlendirilmiştir. Buna göre Küme 1, Küme 2 ve Küme 3 yansıttıkları tüketici özelliklerine göre sırasıyla“Sofistike Kahve Tüketicileri”,“Atmosfer Arayanlar”ve“Ilımlı Kahve Tüketicileri”olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study; it is aimed to determine the factors affecting the choices of consumers who prefer third wave coffee shops in Ankara and to determine the consumer typologies formed for these factors. The population of the research consists of consumers who visit third wave coffee shops in Ankara. Quantitative research approach was adopted in the study and questionnaire technique was used as a data collection tool. Purposive sampling method was used in sample selection. Questionnaires were applied online by the researcher by creating a QR code. Online questionnaires were applied between September-November 2023 and 406 responses were received. Descriptive analyses, explanatory factor analysis, k-means clustering analysis and one-way analysis of variance were conducted. Consumers who prefer third wave coffee shops were named in three different ways according to their characteristics. Accordingly, Cluster 1, Cluster 2 and Cluster 3 are named as“Sophisticated Coffee Consumers”,“Atmosphere Seekers”and“Moderate Coffee Consumers”, respectively, according to the consumer characteristics they reflect.