Rehberlerin kalıp yargılarının yabancı turistlere yönelik tutumlarındaki rolü: Kapadokya Bölgesi turist rehberleri üzerine bir araştırma
The role of guides' stereotypes in their attitudes towards foreign tourists: A study on Cappadocia Region tour guides
- Tez No: 856890
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CABER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı turist rehberlerinin yönettikleri turlarda karşılaştıkları yabancı turistlere yönelik çok boyutlu kalıp yargılarının (milliyet, cinsiyet, yaş grubu, gelir durumu ve dış görünüş bazında) nelerden oluştuğunun ve bunların tur yönetimi esnasında rehberlerin yabancı turistlere yönelik tutumlarına nasıl yansıdığının keşfedilmesidir. Bu doğrultuda Kapadokya Bölgesinde hizmet veren 30 lisanlı turist rehberiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma tekniğiyle yürütülen çalışmada görüşmelerden elde edilen veri betimleyici fenomenoloji desenine uygun olarak betimsel analize ve içerik analizine tabii tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda kalıp yargı boyutunda alt düzey temalara (Yüksek Yetkinlik, Düşük Yetkinlik, Yüksek Sıcaklık, Düşük Sıcaklık), orta düzey temalara (Olumlu Kalıp Yargılar, Olumsuz Kalıp Yargılar) ve ana temalara (Yabancı Turistlerin Milliyetlerine, Cinsiyetlerine, Yaş Gruplarına, Sosyoekonomik Durumlarına ve Dış Görünüşlerine Yönelik Kalıp Yargılar) ulaşılmıştır. Duygu boyutunda“Olumlu ve Olumsuz Duygular”alt temaları ve“Yabancı Turistlerin Milliyetlerine, Cinsiyetlerine, Yaş Gruplarına, Sosyoekonomik Durumlarına ve Dış Görünüşlerine Yönelik Duygular”ana temaları ortaya çıkmıştır. Üçüncü boyut olan ve rehberlerin tur yönetim tarzı eğilimlerini kapsayan davranış boyutuna ilişkin kodlamalardan“Standart Tur Yönetimi, Otoriter Tur Yönetimi ve Esnek Tur Yönetimi”alt temaları ve“Yabancı Turistlerin Milliyetlerine, Cinsiyetlerine, Yaş Gruplarına, Sosyoekonomik Durumlarına ve Dış Görünüşlerine Göre Tur Yönetim Tarzı”ana temaları elde edilmiştir. Rehberlerin yabancı turistlere yönelik kalıp yargıları ve duyguları arasında tutarlılık görülürken, davranış eğilimlerinin kültür turları bağlamı etkisiyle turist gruplarına göre şekillendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover what multidimensional stereotypes (on the basis of nationality, gender, age group, income status and appearance) of tourist guides towards foreign tourists they encounter in the tours they manage and how these are reflected in the guides' attitudes towards foreign tourists during tour management. In this direction, semi-structured interviews were conducted with 30 licensed tourist guides serving in the Cappadocia Region. In the study conducted with qualitative research technique, the data obtained from the interviews were subjected to descriptive analysis and content analysis in accordance with the descriptive phenomenology design. As a result of the analysis, sub-level themes (High Competence, Low Competence, High Warmth, Low Warmth), mid-level themes (Positive Stereotypes, Negative Stereotypes) and main themes (Stereotypes Regarding Nationality, Gender, Age Groups, Socioeconomic Status and Appearance of Foreign Tourists) were reached in stereotypes dimension. In the emotion dimension, the sub-themes of“Positive and Negative Emotions”and the main themes of“Emotions Towards Nationalities, Gender, Age Groups, Socioeconomic Status and Appearance of Foreign Tourists”emerged. The sub-themes of“Standard Tour Management, Authoritarian Tour Management and Flexible Tour Management”and the main themes of“Tour Management Style According to Nationalities, Gender, Age Groups, Socioeconomic Status and Appearance of Foreign Tourists”were obtained from the coding of the third dimension, the behavioral dimension, which covers the tour management style tendencies of the guides. While there was consistency between the guides' stereotypes and feelings towards foreign tourists, it was determined that their behavioral tendencies were shaped according to the tourist groups with the effect of the cultural tour context.